Toyota го проширува семејството – може да се нарачува и Yaris Cross GR Sport

ОБЈАВЕНО НА:

Toyota продолжува да го шири своето семејство на модификации GR SPORT, најавувајќи дека од септември годинаva компанијата ќе започне со прифаќање барања за купување на Yaris Cross GR SPORT.

Во врска со моделот од Toyota вели дека е инспирирана од тркачките успеси на TOYOTA GAZOO Racing и на своите идни сопственици ќе им понуди ексклузивна и тематска изведба на надворешноста и внатрешноста и оптимизирана суспензија за уште подобро однесување на патот.

Истовремено ќе ја задржи познатата разноврсност благодарение на модуларното извршување на задните седишта и товарниот простор со волумен кој варира од 397 до 1097 литри.

Опремата на Yaris Cross GR SPORT ќе вклучува модифицирани ексклузивни 18-инчни алуминиумски тркала со 10 краци, нов заден дифузор и предна решетка, нов тапацир на седиштата со црвени шевови, тематски логоа и друго, како и опција за нарачка. Луксузната GR SPORT верзија на предните седишта ќе има перфориран Ultrasuede тапацир.

Од Toyota велат дека од лансирањето на пазарот минатата година, Yaris Cross е меѓу најпродаваните пазарни понуди на марката во Европа, со продажба од над 77.000 единици во првата половина од оваа година.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK