Toyota го најави новиот C-HR

ОБЈАВЕНО НА:

Toyota го претстави концептот C-HR Prologue, прикажувајќи ја сериската верзија на втората генерација на C-HR, која треба да дебитира во 2023 година. Компактниот SUV има еволутивен стил и ќе биде достапен со хибридни и plug-in хибридни погонски единици.

C-HR ко е во заминување, беше претставен во 2016 година и доби освежување во 2019 година, што ја прави 2023 година совршено време за новата генерација. Моделот се покажа како доста популарен меѓу европските купувачи, поради што Toyota реши да го следи истиот рецепт со својот наследник во однос на надворешниот дизајн и неконвенционалните пропорции. Така, C-HR Prologue е „потпишан“ од студиото ED2 на Toyota во Јужна Франција, исто како и неговиот претходник

Сепак, јапонскиот производител не дава други информации за кросоверот Toyota C-HR. Направен е во новиот стил на брендот – како хибридниот Prius и електричните автомобили од семејството bZ.

Автомобилот има изразен „нос“ и диодни фарови во облик на стрела. Во исто време, зачувани се карактеристиките на претходникот – наведнат покрив налик на купе, подигнати задни и задни рачки на вратите скриени во C-столбовите. Во концептот ретровизорите се заменети со камери, но серискиот модел нема да ги добие.

Најверојатно новата Toyota C-HR ќе се нуди исклучиво во хибридни верзии. Кросоверот ќе добие погонски траки од новата Toyota Prius 2023, односно неговата моќност ќе се зголемува и ќе варира во опсег од 140 до 193 КС.

Следете не и на:

24AUTO NETWORK