Со LEXUS UX 300e сега ќе се вози 40 отсто повеќе – до 450 км

ОБЈАВЕНО НА:

Со едно полнење сега може да се вози од Скопје до Белград без проблеми

Европската дивизија на LEXUS објави детали за ажурираната верзија на првиот целосно електричен автомобил во својата историја – UX 300e, кој беше лансиран на пазарот пред две години.

Како резултат на интегрирањето на поголема батерија – од 54,3 kWh до 72,8 kWh, електричниот модел ветува зголемување на слободниот опсег за повеќе од 40%, а од Lexus велат дека автономијата на моделот може да достигне 450 километри. Моќноста на погонскиот систем на автомобилот е 204 коњски сили, а достапниот вртежен момент е 300 Nm.

Обновениот LEXUS UX 300e, кој моментално генерира повеќе од 10.000 продажби ширум светот, од кои речиси половина беа реализирани во Европа, исто така добива нов мултимедијален систем со поголем екран и додадени функционалности.

UX сега има нов мултимедијален систем полесен за користење, со екран на допир кој ја заменува подлогата за допир. Контролите на системот се поинтуитивни, одговорите на командите се побрзи, функционалноста е зголемена (но може да варира во зависност од пазарот), а поврзаноста е поголема.

Екранот сега е поставен 143 mm поблиску до возачот за полесна интеракција. И таму каде што претходно екраните беа големи 7 или 10 инчи (според степенот на опрема), сега тие се 8 инчи, со поостра графика или 12,3 инчи, со висока дефиниција.

Има оптимизирано и проширено портфолио на системи за зголемување на активнaтa и пасивна безбедност, додадени се нови опции во однос на перформансите на тапацирот и надворешната боја и многу повеќе.

Во внатрешноста на UX, се даваат избор на тапацир, ткаенина и вистинска кожа, и сега се достапни во нова опција Hazel боја. За перфориран кожен тапацир има нов ефект на плисирање Kagome, инспириран од традиционалниот јапонски ткаење на кошници. Јапонското наследство ја инспирирало и текстурата на површината на контролната табла, која има изглед на зрно од хартија Ваши, како што се гледа на лизгачките врати во традиционалните куќи.

Со новиот UX се нуди и нова опција за боја на надворешноста. Ова е Sonic Platinum, брилијантна сребрена боја со прекрасна метална текстура, која се карактеризира со контрастни нагласувања и сенки.

Првите испораки на новата верзија на LEXUS UX 300e на европскиот пазар ќе бидат извршени во мај следната година.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK