Пристигна освежената BMW 3 (Фото)

ОБЈАВЕНО НА:

Откако пред неколку дена se pojavija фотографии од новата серија 3 на BMW од кинеското Министерство за индустрија и технологија, а сега „баварците“ и официјално го претставија фејслифтот на еден од нивните најпопуларни модели. Обновената „тројка“ пристигнува со нови технологии и нов изглед, задржувајќи ги старите мотори и погон.

Моделот LCI дебитира во форма на седан и караван со идентични промени, изразени во нови фарови, слични на оние од серијата 5, како и поголема решетка со различна форма. Браниците се нови со голема дупка во средината и две мали отвори во форма на L од двете страни. Сличен дизајн е следен и во задниот дел, каде црните елементи го обликуваат изгледот на браникот, заедно со дифузор во средината. Задните светла ја задржуваат истата графика, но со една идеја е потенка форма.

Фејслифт на BMW 3

Повеќе промени има во внатрешноста, каде што преовладуваа новите технологии. Огромниот заоблен дисплеј, познат од i4 и iX, веќе е присутен овде, зафаќајќи го најголемиот дел од контролната табла. Екранот пред возачот е со дијагонала од 12,3 инчи, а оној во централниот дел се протега на 14,9 инчи. Воздушните канали имаат поинаков облик, а на централната конзола повеќе нема да најдете класична рачка на менувачот. Наместо тоа, тој е заменет со мал прекинувач.

BMW вели дека системот iDrive сега работи под OS8 со графика и структурирани менија дизајнирани за паметни телефони со уште поголема функционалност за гласовни команди. Достапно е и 5G поврзување. Опциите на моторот се разновидни, нудејќи избор помеѓу бензински и дизел единици со моќност помеѓу 150 коњски сили и 374 коњски сили, соодветно, со погон на задните тркала и погон на четири тркала.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK