Toyota Land Cruiser 300 – „ќе ве однесе секаде и ќе ве врати безбедно назад“

ОБЈАВЕНО НА:

Љубителите на Toyota Land Cruiser со нетрпение го чекаат летово. Јапонската компанија објави дека сега доаѓа новиот „врвен модел“ - 300, кој според Toyota треба да „ве однесе секаде и безбедно да ве врати“. Она што е во мода, онлјан настаните го применува и Тоyota го претстави новиот модел кој зад себе има над 10 милиони продадени единици. Има целосно новиот твин-турбо В6 мотор, нов 10 степен автоматски менувач, нов систем на суспензија и нов надворешен и внатрешен изглед.

Статусот на Toyota Land Cruiser како автомобилска легенда е неспорен, со неговото наследство на достигнување што трае 70 години и се продава во 170 земји и региони. Домаќин на светската онлајн премиера беше Дубаи. Land Cruiser (серија 300) е првиот нов модел на Land Cruiser SW (караван) од објавувањето на LC 200 во 2007 година и го зазема своето место како нов предводник на гамата на SUV. Промените што ги носи се без преседан.

Со новиот Land Cruiser 300, Toyota дополнително ги зајакнува своите квалификации за квалитет, издржливост и сигурност (QDR) заедно со подобрени теренски перформанси и способности на пат, за да се осигури дека возачите им е лесно со која било маршрута.
Моторите, менувачот и платформата се сосема нови и дизајнирани да дадат скок напред во перформансите и на патот и во најтешките теренски средини. Иновациите и подобрувањата – вклучувајќи ги и првите технологии во светот – се испорачани без да се загрозат ниту еден аспект на способноста на Land Cruiser, насочувајќи се кон перформансите на кои луѓето можат да им веруваат за да ги носат безбедно и безбедно, на и надвор од патот.

Имајќи го предвид оваа цел, Toyota прво ја искористи новата платформа TNGA (Toyota New Global Architecture), прва дизајнирана за возило каросерија. Платформата GA-F зачувува исклучителна теренска способност, но истовремено носи нови придобивки во однос на цврстината на телото, јачината и динамичката рамнотежа и помага во испорака на подобрени перформанси на патот

Самата рамка беше редизајнирана за да заштеди на тежина и да се подобри нејзината цврстина; во целина, новиот Land Cruiser е полесен за 200 кг од неговиот претходник. Воведени се и нови системи за суспензија, додека перформансите беа тестирани до крај од искусните возачи на исцрпувачкото рели Дакар. Целта беше да се создаде теренец кој не е само високо способен, но исто така е лесен за возачот да го контролира, на и надвор од патот.

Новиот Land Cruiser 300 е исто така првата Тојота што усвои мулти-теренски монитор, кој му дава на возачот преглед на површината на патот под и веднаш околу околината на возилото и позицијата на тркалата. Системот Multi-Terrain Select автоматски го проценува квалитетот на површината за возење и го усвојува најсоодветниот режим на возење.

Toyota Land Cruiser 300

Статусот на Toyota Land Cruiser како автомобилска легенда е неспорен, со неговото наследство на достигнување што трае 70 години и се продава во 170 земји и региони.

Напредокот во динамиката и управувањето на возењето е поддржан од новите V6 твин-турбо мотори – 3,5-литарски бензинец и 3,3-литарски дизел – дизајнирани за врвни перформанси и погонска способност супериорни од конвенционалниот V8. И двете се достапни со нов автоматски менувач со 10 брзини, единица што придонесува за намалување на потрошувачката на гориво и емисија на СО2 од околу 10% во споредба со моделот на сегашната генерација.

Има значителен напредок во безбедноста, од својствената цврстина на конструкцијата на возилото и неговите софистицирани системи за безбедно возење во услови на предизвик, до дополнителните и надградени системи за активна безбедност и помош на возачот обезбедени од втората генерација на Toyota Safety Sense.
Toyota ќе го лансира новиот Land Cruiser од текот на летото 2021 година.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK