Пристигна новата Opel Astra: Од почеток ќе има бензин, дизел и плаг-ин

ОБЈАВЕНО НА:

Opel ја покажа комплетно новата Astra која доаѓа со смел дизајн, електрифицирана, со ефикасни мотори и бројни автоматски системи за помош за висока безбедност и удобност. Новата Astra, исто така ќе се продава Vauxhall во Велика Британија, и ја споделува својата платформа EMP2 со другите модели на Stellantis, вклучувајќи го и Peugeot 308. Opel / Vauxhall ќе ја продава новата Astra со неколку различни погонски единици на бензин, дизел и PHEV.

Во основата на гамата се наоѓа 1,2-литарски турбо-бензинец со турбо полнење, достапен во конфигурации од 108 КС и 128 КС. Исто така, се нуди и четирицилиндричен турбо дизел со 128 КС. Сите овие бензински мотори доаѓаат стандардно со шестстепен мануелен менувач, но клиентите можат да одберат и осумстепен автоматски.

Што се однесува до plug-in хибридите (PHEV), почетната варијанта комбинира 1.6-литарски турбо со четири цилиндри бензински мотор кој испорачува 148 КС со електромотор од 109 КС, создавајќи комбинирани 178 КС. Водечкиот модел PHEV го спарува истиот овој електромотор со моќност од 109 КС со верзијата од 1,6 литарски турбо со 178 КС, произведувајќи комбинирани 222 КС. Двата модели имаат целосно електричен опсег од приближно 50 км.

Гледајќи однадвор новата Opel Astra е долга 4.374 мм. што е 4 мм подолга од претходникот. Моделот е исто така 51 мм поширок од старата Astra со 1860 мм и е висок 1470 мм – 15 мм понизок од порано. Opel исто така го истегна меѓуоскиното растојание за 13 mm до 2,675 мм.

Opel Astra 2022

Надворешниот дизајн е радикално отстапување од старата Astra и слично на некои други нови производи на Opel / Vauxhall. Предниот крај се карактеризира со матрични LED фарови кои се поврзани со парче сјајна црна гарнитура. Постојат и мали светла за магла уредно вметнати во браникот.

Надворешниот дизајн е радикално отстапување од старата Astra и слично на некои други нови производи на Opel / Vauxhall. Предниот крај се карактеризира со матрични LED фарови кои се поврзани со парче сјајна црна гарнитура. Постојат и мали светла за магла уредно вметнати во браникот. Гледано од страна, црните столбови и покривот веднаш го привлекуваат окото, како и аголниот Ц-столб кој е во боја на каросеријата.

Направени се и значителни промени во кабината. На пример, има 10-инчен дигитален инструмент кластер и 10-инчен инфо-забавен екран кои доминираат во контролната табла. Astra располага и со уникатен волан со три краци. Меѓу клучните опции вклучуваат Head-Up дисплеј и камера од 360 степени.

Opel допрва треба да објави детали за цената на Astra.

Следете не и на:

24AUTO NETWORK