Пикапот Dacia Duster станува официјален модел

ОБЈАВЕНО НА:

Нарачките на пикапот Dacia Duster веќе се прифаќаат во Романија. Автомобилот има цена од 22.546 евра, а истоимениот кросовер со истиот мотор чини 17.550 евра. Тоа не е ништо ново – под брендот Renault веќе има пикап на Duster. Името е Oroch и се продава во Јужна Америка.

Концернот Renault конечно ја цени работата на романските каросеристи од Romturingia. Во 2013 година тјунерите први го покажаа пикапот Dacia Duster, кој е баризан на кросоверот од првата генерација. Пет години подоцна покажаа уште еден, чиј донор беше вториот Duster.

Сега Dacia реши да ја прифати идејата – Duster Pick-up со двосед кабина и носивост од 500 килограми официјално го зазеде местото во моделната понуда на Dacia. Вистина е дека тоа се однесува засега само на романскиот пазар и сè уште не се планира извозот на корисното возило во други земји.

На истата висина како кросовер, пикапот Duster има повисок клиренс – 224 mm (+14 mm). Основната конфигурација има четири воздушни перничиња, систем за блокирање на сопирачки, ESP и асистенти за стартување и спуштање на наклонот.

Должината и висината на пикапот се истите како при донаторскиот модел – 4.341 и 1.678 мм. Новиот модел има 18 мм (1.822 мм) поголема ширина и три милиметри помало растојание меѓу оските (2.673 мм). Областа на товарот е долга 1.650 мм, растојанието меѓу страните варира од 970 до 1.350 мм, а обемот на одделението достигнува 1.000 литри.

Изборот на верзии не е предвиден – пикапот Duster се нуди искклучително со 1.5-литарскиот турбодизел со моќност од 115 коњски сили, максимален вртежен момент од 260 Нм, со шестстепен рачен менувач и погон на сите тркала.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK