Најбрзиот Kia Stinger сега има 422 КС

ОБЈАВЕНО НА:

Британската оддел на Kia и технолошкиот центар на брендот во Риселсхајм направи уникатен тркачки Stinger што има за цел да го покаже целосниот потенцијал на корејскиот предводник. Засега, автомобилот е во еден единствен примерок.

Kia Stinger GT420 е 150 килограми полесен од конвенционалниот модел, кој се постигнува со целосно демонтирање на кабинските панели, аудио системот, задните седишта, панорамскиот таван и акумулаторот.

Монтиран е нов акумулатор Lite Blox, спортски сeдишта Sparco и нов ролбар. Динамичните карактеристики се уште не се познати, но сигурно ќе бидат подобри од оние на стандардниот Stinger. Спортскиот лифтбек се напојува со 3.3 литарски битурбо мотор со шест цилиндри во облик на V-форма со новата HKS M45il единица со K & N спортски воздушен филтер и некаталитички издувен систем на Milltek Sport.

По доработката моќноста на моторот беше зголемена од 370 на 422 коњски сили и максималниот вртежен момент од 510 Nm до 560 Nm. Автоматскиот менувач со осум брзини е репрограмиран, а менувањето брзини во режимите Спорт и Спорт + е многу побрзо.

Спортскиот Kia е без стандардна адаптивна суспензија, со нови амортизери Mando и Eibach Pro. Предните сопирачки на Brembo, 19-инчните тркала OZ Racing Leggera се опремени со гуми Pirelli Trofeo-R.