Kia Sorento ќе се претстави преку Facebook на 19 март

ОБЈАВЕНО НА:

Откако беше откажан саемот на автомобили во Женева, и секојдневно се заоструваат мерките во земјите низ Европа пoради коронавирусот, компаниите се вртат се повеќе кон онлајн промоција на планираните модели. Новата генерација на Kia Sorento лансирањето во јавност ќе го има на 19 март и тоа преку социјалната мрежа Facebook.

Ова беше објавено од прес-службата на компанијата. Видео промоцијата ќе се одржи во 12,30 часот по средноевропско време. Тоа треба да биде четврта генерација на Sorento, па иако тоа ќе се случи на помалку гламурозен начин Kia тврди дека има причина зошто да се следи истата.

Истовремно повикани се сите да ја следат конференцијата а нивните прашања ќе бидат одговарани во реално време. Оние 60 најдобри прашања ќе бидат одговорени во следните 6 месечни изданија на ТАЈМ магазинот.

Ако зборуваме за изгледот на модернизираниот модел, тогаш може да се потврди дека решетката на ладилникот на ажурираната Kia Sorento доби покомплексна форма и е направена во корпоративниот стил „Tiger Smile“. Се појавува и нова LED оптика.
Ентериерот е дизајниран според новиот комерцијален концепт на „функционална емоционалност“ изразен во ретка комбинација на ергономија, скапи завршна обработка и напредни технологии. Фокусот е ставен на новиот инфозабавен систем со голем екран на допир, под кој е единицата за контрола на допир на климатизација. Централниот тунел има и безжично полнење за паметни телефони, менувач и дел за избор на режим за возење.

Новото Sorento е изградено на нова платформа – има покомпактно дизајнирање на одделот на моторот, меѓуоскините растојанија се зголемија за 35 мм (до 2815 мм), а должината се зголеми за 10 мм (до 4810 мм).

На европскиот, северноамериканскиот и корејскиот пазар, новиот производ ќе биде достапен со хибридна единица која се состои од 1,6-литарски мотор со бензинска турбина со директно вбризгување Т-ГДИ, како и електричен мотор од 60 КС и литиум-јонска полимерна батерија (1,49 kW). Вкупната моќност е 230 КС, а максималниот вртежен момент е 350 Nm. Не е предвидена можност за полнење од мрежа за таков хибрид.

Киа додаде дека малку подоцна ќе има информации за алтернативни мотори, вклучително и бензински мотори, како и плаг-ин хибридте. Вториот, најверојатно, ќе биде погон базиран на истиот 1.6-литарски турбо мотор.

Производството на новиот Kia Sorento започнува кон крајот на 2020 година. Почетокот на продажбата и цената на автомобилите ќе биде објавен подоцна.