Hyundai ја покажа Kona N Line

ОБЈАВЕНО НА:

Заедно со најавата на обновената верзија на хит моделот KONA, Hyundai откри детали и за спортската верзија Kona N Line. Од брендот споделуваат, дека автомобилите нудат нови стандарди, благодарение на зголемената опрема, подобрената динамика на патот, хибридниот погон на дизел верзиите и на еднолитарската T-GDI, и системите за поврзување, вклучувајќи ја и најновата верзија на борд системот Bluelink.

Обновената верзија на Kona и нејзината спортска модификација Kona N Line одат после повеќе од 228.000 реализирани претставници на моделот од неговото лансирање во Европа во 2017 година.

Hyundai Kona N Line се разликува од стандардната верзија на моделот со нови преден и заден браник и целосно оформување на елементите, специјални 18-инчни бандажи, дополнителни аеродинамични елементи, специјален пакет за внатрешноста N Line, констрастни црвени шевови, пет нови надворешни бои и други.

Нов во опремата на KONA е 10.25-инчниот централен екран, чиј интерфејс овозможува гласовна контрола на некои од системите, вклучувајќи ја климатизацијата, греење на задната шофершајбна, на надворешните ретровизори и воланот и друго.

Топ верзијата на Hyundai Kona е опремена со 1.6-литарски T-GDI Smartstream мотор со 198 коњски сили, комбиниран со 7-степен роботизиран менувач. Оваа конфигурација е достапна и во верзија со погон на две, но и на четири тркала. Присутни се и хибридна (48 волти) дизел и бензинова понуда, како и Kona Hybrid со 1.6-литарски GDI мотор.

Hyundai Kona и Kona N Line ќе бидат лансирани во Европа пред крајот на оваа година, а Kona Hybrid на почетокот на следната. Во блиска иднина ќе се види и обновената верзија на Kona Electric.

Следете не и на:

24AUTO NETWORK