Годинава во Европа доаѓа новиот мал електричен СУВ на Renault

ОБЈАВЕНО НА:

Француски Renault конечно влегува во сегментот на електрични СУВ возила со сопствена понуда, и тоа се очекува да го направи до крајот на 2020 година.
Следејќи ги најновиот Zoe, како и City K-ZE (на сликата) што ќе пристигне во Европа, од знакот на Dacia, новиот сè уште неименуван модел се вели дека ќе се заснова на новата платформа CMF-EV што дебитираше во концептот Morphoz Concept.

Внатрешната ознака е BCB, и се верува дека е малку поголемо од електричните супермини возила што се под новиот Captur во однос на големината. Новиот модел се очекува да понуди различни нивоа на моќност и капацитети на батеријата, при што се тврди дека врвниот опсег ќе може да биде доволен за патување за 550-600 км. со едно полнење.

Француската публикација LArgus не ги откри нејзините извори, па затоа постои мал сомнеж кога станува збор за опсег за кој се тврди, бидејќи е скоро невозможно да се постигне толку долг опсег во овој сегмент со сегашната технологија, притоа да се задржи и тежината и цената.

Приказната беше објавена пред да биде откажан автосалонот во Париз во 2020 година (барем во форма како што сите очекувавме), и така се тврдеше дека ЕВ требаше да биде претставена на настанот што се одржува помеѓу 29 септември и 11 октомври. Производството се верува дека ќе започне во фабриката во Северна Франција, каде што се прават и моделите Espace, Scenic и Talisman. Првите единици се вели дека треба да пристигнат на дилерите следната пролет.

Во врска со белешката, во извештајот се тврди дека Renault ќе лансира поголем електричен SUV во 2022 година, заснован на истата архитектура, која треба да биде слична по големина како Kadjar и е со кодна ознака HCC.