Fiat Tipo со освежен изглед, технологија и нова верзија – Cross

ОБЈАВЕНО НА:

Fiat ја освежи понудата на Tipo и воведува целосно нова варијанта – Cross, која е опишана како „алката што недостасува на кросовер“. Почнувајќи од надворешноста, моделот од моделската 2021 се одликува со ревидирана решетка, која сега има истакнато натпис „FIAT“. Има и нови LED фарови кои ветуваат подобрување на видливоста.

Дополнителни измени се ограничени, но моделот има ревидиран преден браник и дополнителни хромирани украси. Од друга страна има нови LED задни светла и рестилизирани тркала кои имаат димензии од 16 и 17 инчи.

Продолжувајќи во кабината, Tipo располага со нов 7-инчен дигитален инструмент кластер и 10.25-инчен UConnect 5 инфо-забавен систем. Возачите исто така ќе најдат ревидирана менувачка рачка и ажуриран волан.

Секако, голема вест е Tipo Cross кој се базира на хечбекот со пет врати. Дизајниран за да им се допадне на потенцијалните купувачи на кросовери, моделот има солиден екстериер со пластични делови на каросеријата, сребрени плочи и големи гуми. Автомобилот е опремен и со ревидирана суспензија што ја зголемува висината на возењето за приближно 1,6 инчи (4 см).

Fiat Tipo 2021

Секако, голема вест е Tipo Cross кој се базира на хечбекот со пет врати. Дизајниран за да им се допадне на потенцијалните купувачи на кросовери, моделот има солиден екстериер со пластични делови на каросеријата, сребрени плочи и големи гуми. Автомобилот е опремен и со ревидирана суспензија што ја зголемува висината на возењето за приближно 1,6 инчи (4 см).

Под хаубата, има нов 1.0-литарски трицилиндричен бензински мотор кој произведува 99 КС и 190 Nm. вртежен момент Тоа е значително подобрување во однос на сегашниот 1.4-литарски мотор кој развива 94 КС и вртежен момент 127 Nm. И покрај придобивките во перформансите, во Fiat велат дека 1.0-литарскиот мотор може да се пофали со „сериозно помала потрошувачка и емисија на штетни гасови“.

Од страната на дизелот, има надграден 1.6-литарски Multijet мотор кој сега произведува до 128 КС – зголемување од 10 КС. Клиентите исто така можат да добијат дизел мотор со 94 КС (70 kW / 95 PS), кој ветува дека ќе биде еколошки.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK