Fiat 500 со дополнителна врата – сега уште попрактичен и електричен, со 460 км. домет

ОБЈАВЕНО НА:

Кога на почетокот на месецов пишувавме дека Fiat ќе има модел со дополнителна врата, и тоа само 1, за некои тоа беше малку чудно, но неколку недели подоцна фабриката ја потврди веста со објава на фотографии и видео од нивниот хит, Fiat 500. Новата верзија е наречена 3+1, и им се придружува на веќе познатите и освежени и ажурирани верзии на кабриолет и хечбек.

Италијаните исто така ја објави можноста за нарачување на автомобилот во две целосно електрични верзии – со автономија над 180 километри и една до 320 километри. За вториот, од италијанската компанија коментираат дека може да помине до 460 километри кога го користите автомобилот само во урбани услови.

Дополнителната врата на новиот Fiat 500 3 + 1 е интегрирана на десната страна од автомобилот, структурно го елиминира класичниот столб, но дава дополнителен лесен пристап до задните седишта.

Од фабриката велат дека во затворена положба дополнителната врата не го нарушува целокупниот изглед на каросеријата, а единствената разлика во споредба со класичната верзија е дополнителни 30 килограми до вкупната тежина на малата.

Fiat 500 3+1

Дополнителната врата на новиот Fiat 500 3 + 1 е интегрирана на десната страна од автомобилот, структурно го елиминира класичниот столб, но дава дополнителен лесен пристап до задните седишта.

Портфолиото на моделот 500 вклучува три главни верзии – Action, Passion и Icon. Првиот од нив е опремен со електричен мотор со моќност од 95 коњски сили и пакет батерии со капацитет од 23,8 kWh, што ветува автономија од над 180 километри. Оваа модификација нуди можност за забрзување од 0 до 100 km / h за 9,5 секунди и максимална брзина од 135 km / h.

Поголемата батерија во 500 PASSION и врвниот 500 ICON ветуваат автономија од 320 км (до 460 км во урбани услови) и електромотор со 118 коњски сили.

Следете не и на:

24AUTO NETWORK