Електричниот хиперавтомобил LOTUS EVIJA распродаден година однапред (ФОТОГАЛЕРИЈА/ВИДЕО)

ОБЈАВЕНО НА:

Компанијата Lotus објави дека порачувањето на уникатниот и прв за компанијата, целосно електричен хиперавтомобил Evija ќе може да биде персонализиран на најдобриот можен начин благодарение на специјално развиениот виртуелен конфигуратор.

Од Lotus исто така споделуваат дека склопувањето на Evija се очекува да почне во текот на летото годинава, а веќе е распродаден за првата производствена година.

Електромобилот се очекува да нуди моќност од 2000 коњски сили и вртежен момент од 1700 Нм, а како резултатот на тоа моделот би требало да прерасне во моќен сериски автомобил во светот.

Конструкцијата на Lotus Evija ќе биде направена од јаглеродни нишки, кои ќе бидат меѓу главните фактори за исклучително ниската вкупна тежина на електромобилот од само 1680 килограми.

Според информацијата на компанијата, производителот, електричниот хиперавтомобил ќе биде во состојба да забрза од 0 до 100 км/ч за помалку од три секунди и да развие максимална брзина на движење од над 320 км/ч.