Електричниот Cadillac LYRIQ доаѓа следната година (ВИДЕО)

ОБЈАВЕНО НА:

Компанијата Cadillac ги објави првите официјални податоци, фотографии и видео од новиот 100% електричен модел LYRIQ. Првите нарачки за набавка на електромобилот ќе почнат да се прифаќаат од американската компанија во септември годинава, неговото лансирање е планирано да се случи во првата половина од 2022 година.

Cadillac LYRIQ е развиен на база на батериската платформа Ultium на GM и конкретно ќе располага со акумулаторски блок со капацитет од 100 kWh, погон на задните тркала и моќност и вртежен момент од соодветно 340 коњски сили и 440 Нм.

Од брендот најавуваат дека очекуваната километража со едно полнење е над 480 километри, а автомобилот располага со инсталацијата за брзо полнење (до 190 kW), што овозможува генерирање на дополнителни 120 километри за само десет минути.

Cadillac LYRIQ

Cadillac LYRIQ е развиен на база на батериската платформа Ultium на GM и конкретно ќе располага со акумулаторски блок со капацитет од 100 kWh, погон на задните тркала и моќност и вртежен момент од соодветно 340 коњски сили и 440 Нм. Од брендот најавуваат дека очекуваната бесплатна километража е над 480 километри, а автомобилот располага со инсталацијата за брзо полнење (до 190 kW), што овозможува генерирање на дополнителни 120 километри за само десет минути.

Во опремата на Cadillac LYRIQ ќе можат да бидат вклучени ред на високотехнолошки системи и решенија, вклучително и системот за автономно управување Super Cruise, 33-инчна дигитална табла, новата генерација на систем за намалување на шумот во купето Active Noise Cancellation, луксузен аудио систем на AKG и друго.

Со основни димензии од должина 4.996 мм, ширина 1.977 мм и висина 1.623 мм, LYRIQ се очекува да биде пуштен во производство во првиот квартал од следната година, со основна цена утврдена од 59.990 долари.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK