Ова е новиот Peugeot 308!

ОБЈАВЕНО НА:

Ова е потполно новото Peugeot 308, семејниот хечбек што ќе се продава во Европа и на другите пазарi, но не и во САД. Покрај спортскиот стил, другата голема вест за предизвикувачот на VW Golf е достапноста на електрифицираните погонски единици од самиот почеток на продажбата.

Основа на автомобилот е третата генерација на платформата на Stellantis’s EMP2 која забележа раст на меѓуоскиното растојание од 308 и тоа за 55 мм. При редизајн на автомобилот, Peugeot исто така ја намали висината за 20 мм. за да создаде елегантна силуета. На предната страна се наоѓа целосно новото лого на главата на лавот.

Сите варијанти на 308 доаѓаат стандардно со LED фарови кои ги надополнуваат вертикалните LED дневни светла. Овие фарови се карактеризираат со Peugeot Matrix LED технологија на GT и GT Premium варијанти на 308. Лоцирани на задниот дел се LED задните светла со задни светлосни потписи со три нокти. Купувачите ќе можат да го купат новиот 308 во Olivine Green, Bianca White, Cumulus Grey, Nera Black, Pearlescent White, Vertigo Blue и Red Elixir.

Внатрешноста на автомобилот го има познатиот дизајн на брендот i-Cockpit и вклучува 10-инчна дигитална инструмент табла, кој всушност има 3Д-опција на моделите GT. Исто така, внатре се наоѓа и 10-инчен инфо-забавен екран, целосно прилагодливи преклопници сместени веднаш до централниот екран и редизајнираните отвори за воздух.

Новиот пакет за инфо-забавна софтверот i-Connect на Peugeot доаѓа со 308 и овозможува осум различни профили на возачот и нуди функција за безжично пресликување на екранот.

Ново Peugeot 308

Основа на автомобилот е третата генерација на платформата на Stellantis’s EMP2 која забележа раст на меѓуоскиното растојание од 308 и тоа за 55 мм. При редизајн на автомобилот, Peugeot исто така ја намали висината за 20 мм. за да создаде елегантна силуета. На предната страна се наоѓа целосно новото лово на главата на лавот.

Автомобилот доаѓа со помагала за возење и безбедносни карактеристики и од крајот на годината ќе се нуди со пакетот Drive Assist кој додава адаптивна контрола на патувањето со Stop and Go, помош за одржување во лента, полуавтоматско менување на лентата, препорака за предвидена брзина. Другите карактеристики што се нудат како стандардни или опционални вклучуваат следење на слепите места со долг дострел, предупредување за задниот сообраќај, висока камера камера за враќање од 180 степени со интегрирана млазница за чистење, помош за паркирање со опкружувачки поглед од 360 степени со четири камери, греење за шофершајбната и воланот и функција за повик + итен повик Е-повик.

Peugeot ќе го продаде 308 со две plug-in хибридни опции. Основниот модел е хибридна 180 e-EAT8 варијанта која комбинира мотор од 150 КС со електричен мотор 81 kW и нуди 60 км. целосен електричен опсег. Водечки хибриден модел е хибриден 225 e-EAT8 кој спарува 180 КС со истиот мотор од 81 kW и испорачува електричен опсег од 59 км. Двете варијанти користат литиум-јонска батерија од 12,4 kWh.
Peugeot 308 ќе се нуди и со 1,2-литарски бензински мотор PureTech 130 и 1,5-литарски дизел BlueHDi 130.

Детали за цените не се објавени.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK