Ова е единственото и уникатно Ferrari SP-8 во светот (Видео)

ОБЈАВЕНО НА:

Одделот за специјални проекти на Ferrari претстави уште еден уникатен автомобил направен од нив. Автомобилот го нарачал богат клиент од Тајван и го носи името SP-8. Во пракса, тоа е F8 Spider чиј тврд покрив со моќно преклопување е исечен за да се создаде родстер без покрив. Моделот е обоен во комбинација на мат Argento Micalizzato со карбонски делови обработени во блескаво сина боја.

SP-8 е повеќе од обичен F8 Spider без покрив со модерно лакирање во две бои, бидејќи има многу делови направени по нарачка. Се разбира и цената е специјална, па возилото чини околу 2 милиони долари.

Предните фарови се целосно нови и имаат уникатен дизајн, додека задните светла го прифаќаат ромскиот дизајнерски јазик, но со изменета графика.

Ferrari истакнува дека ветробранското стакло и врвовите на издувните гасови се позајмени од 296 GTB. Што се однесува до тркалата со ретро извртување, алуминиумските тркала со пет краци со мат сива завршница се модерна слика за тркалата на F40.

Следна е импресивно широката алуминиумска предна решетка, која е 3D-печатена и има вертикални летви со ретро шмек. Иако на прв поглед е познат, внатрешноста е доста променета бидејќи егзотичната италијанска марка вгради различен менувач, исто така со ретро примеси.

Нема промени кај V8 поставен во средината, па 3,9-литарскиот твин-турбо мотор продолжува да произведува 710 КС. и 770 њутн метри вртежен момент насочен кон задните тркала.

Следете не и на:
[Fancy_Facebook_Comments]

24AUTO NETWORK