Освежување за Volkswagen Touareg – пристигнува во мај

ОБЈАВЕНО НА:

Освежената верзија на VW Touareg ќе пристигне во мај и ќе вклучува нови LED фарови и напредна електроника. Потврдени се и моторите

Водечкиот теренец од Волфсбург ќе претрпи големо рестартирање следниот мај што ќе го освежи стилот, погонската технологија и моторите.
По шпионските фотографии од изминатите неколку месеци, германската компанија ги откри официјалните слики од тестовите, официјализирајќи ги првите детали за моделот.

Touareg прикажан на фотографиите е врвна верзија R, но повеќето промени ќе завршат и на другите варијанти. Меѓу веднаш видливите иновации е редизајнираниот преден дел, со доводи за воздух со поправилна форма, нови LED матрични фарови со 38.400 светлосни точки и LED лента што ја преминува решетката како кај Golf и Polo.

Volkswagen доби нови стилови на алуминиумски тркала до 21 инч. Позади има ревидиран браник во форма и светлосна лента на задната врата која исто така „го осветлува“ логото на брендот.

На технолошко ниво, Touareg може да смета на напреден сензор за контрола на стабилноста, активен систем против превртување за подобрување на динамиката на возењето, воздушно потпирање и управување на задните тркала (последната опција ќе биде достапна само за различни верзии од R).

Судејќи според фотографиите, ентериерот во голема мера остана непроменет. Германскиот теренец секогаш има монитори од 12″ и 15″ на кокпитот на Innovision.

Што се однесува до моторите, Volkswagen ги нема модифицирано варијантите на мотори со чисто внатрешно согорување како 3.0 V6 TDI со 231 и 286 КС и 3.0 V6 бензинец со 340 КС. Од plug-in хибридите, на пат се eHybrid со 381 КС и 600 Nm и R eHybrid со 456 КС и 702 Nm.

И двете се потпираат на батерија од 14,3 kWh што овозможува опсег од околу 50 km во електричен режим. Освежениот Touareg ќе продолжи да се нуди со погон на сите тркала и 8-брзински автоматски менувач.

 

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK