Официјално претставен Geometry C – сте чуле ли за овој бренд?

ОБЈАВЕНО НА:

Најголемиот кинески производител на автомобили Geely минатата година го збогати своето портфолио со уште еден бренд. Станува збор за брендот Geometry кој се приклучува на Geely, Volvo, Lotus, Proton, Lynk&Co, Terrafugia, London EV Company, Emerald и други засега не толку експонирани брендови.

По само една година Geometry го претстави својот прв модел – моделот C.

Станува збор за целосно електричен автомобил чија должина изнесува 4.432 мм, широчина 1.833 мм, височина 1.560 мм и меѓуоскино растојание од 2.700 мм. Овие димензии ја гарантираат просторноста која се огледа и во минималниот капацитет на багажниот простор од 430 литри.

Geometry C

За движењето најзаслужен е електричниот мотор кој е сместен на предниот дел од автомобилот. Располага со 204 КС и 310 Nm, а со едно полнење на батериите ќе може да помине од 400 до 550 км, во зависност од верзијата на батеријата.

Geometry C

Во продажба овој модел ќе се најде во јули годинава во Кина, а со оглед на тоа што станува збор за бренд кој ќе биде глобален, в текот на следната година се очекува да се појави и на останатите пазари.

Инаку овој бренд до 2025 година планира да лансира 10 нови модели.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK