Новиот SsangYong Torres дебитира во Кореја – почетна цена од 21.000 долари

ОБЈАВЕНО НА:

Ssangyong официјално го претстави целосно новиот модел Torres во Кореја како најнов член на својата гама на SUV возила, и се наоѓа помеѓу моделите Korando и Rexton. Torres се карактеризира со својот робусен изглед, спојувајќи ги стилските знаци од популарните брендови.
Предниот дел има решетка во стилот на Jeep со шест вертикални отвори, тенки LED фарови, силни динамични линии на хаубата, големи лажни отвори за воздух и лизгачка плоча во стил на алуминиум.

Профилот има тонирани предни и задни браници, големи алуминиумски тркала до 20 инчи (17-инчни и 18-инчни тркала се стандардни), опционална странична кутија за складирање слична на Land Rover Defender и опционални странични скали. Назад, има испакнатина на задната врата што наликува на интегриран капак на резервното тркало како знак на моделите 4×4 од минатото. Задните LED светла потсетуваат на Ford Explorer, а задниот браник има соодветна лизгачка плоча.

Движејќи се внатре, има издолжена дигитална инструмент табла, 12,3-инчен централен инфозабавен екран осетлив на допир и уште еден 8-инчен панел на допир за контролите за климатизација одоздола. Воланот со четири краци со рамно дно има многу интегрирани копчиња, додека контролната табла, вратите и централната конзола имаат метални акценти што се контрастни со кожениот тапацир.

Во зависност од нивото на опременост, опремата вклучува амбиентално осветлување, шест звучници, четири USB порти, вентилирани предни седишта, седум воздушни перничиња…. Според SsangYong, моделот Torres има 703 литри багажен простор во конфигурација со пет седишта, што достигнува до 1.662 литри со преклопени задни седишта. Компанијата нуди и одредена надворешна опрема, вклучително и платно за алат за наслоните на седиштата и кутија за ладење за вашите патувања во кампување.

Ги нема сите технички детали, но SsangYong споменува T-GDI мотор – веројатно истиот 1,5-литарски турбо бензински агрегат со четири цилиндри што го има во Korando – исклучиво поврзан со шестстепен автоматски менувач. Моќта се испраќа на предните тркала, но има опционален 4WD за оние кои сакаат теренските акредитации да одговараат на грубиот стил на теренците.

Во Кореја, SsangYong Torres веќе е достапен за нарачка со цени кои се движат од 20.911 долари до 23.630 долари. Има извештаи и за целосно електрична верзија на Torres кој треба да пристигне во Европа некаде во 2023 година.

Следете не и на:

24AUTO NETWORK