Новиот Ford Mondeo од 2022 година радикално ќе се претвори во СУВ (Фото)

ОБЈАВЕНО НА:

Ford подготвува радикален ремонт на Mondeo што ќе го покаже долгогодишниот модел од традиционален хеч во посовремен кросовер дизајниран да им се допадне на поширокиот опсег на клиенти.

СУВ возилата веќе подолго време се најпопуларни во продажбата, па се повеќе производители решаваат во понудата да имаат не само еден туку повеќе модели. Намалувањето на продажбата на сегашниот Ford Mondeo значи дека новиот модел ќе се трансформира во електрифициран SUV и ексклузивнитe слики што ги донесува магазинот AutoExpress покажуваат како може да изгледа

Раните прототипови на новиот модел биле забележани за прв пат на тестирањето на развојниот модел во САД, пред предвиденото лансирање во 2022 година.

Mondeo – првично претставен уште во 1992 година – беше еден од автомобилите што помогнаа да се трансформира Ford во комерцијален успех што е денес. Го консолидираше брендот со низа глобални модели, и беше еден од првите модерни возила на Ford што беше навистина одличен за возење. И сега, речиси 30 години од неговото претставување, Ford изгледа дека ќе го примени истиот обемен ремонт на замената на Мондео.

Продажбата на традиционални лимузини, како и MPV, што се појавија во изминатите 20 години, сега се смени бидејќи купувачите се насочија кон помодерни и стилски кросовери и СУВ возила.

Ексклузивни слики на AutoЕxpress даваат идеја за тоа како новиот стил на на Mondeo ќе се совпадне со потполно свежиот изглед. Тенки ЛЕД дневни светла можат да се избираат под облогата на прототипот, со мали главни единици за фарови што ги има од двете страни на широката шестоаголна решетка.

Ford Mondeo како СУВ

Ексклузивни слики на Autoexpress даваат идеја за тоа како новиот стил на на Mondeo ќе се совпадне со потполно свежиот изглед. Тенки ЛЕД дневни светла можат да се избираат под облогата на прототипот, со мали главни единици за фарови што ги има од двете страни на широката шестоаголна решетка

Иако нема снимки од внатрешноста, Auto Express дознава дека кабината исто така ќе биде предмет на подеднакво темелно ажурирање, со банка на дигитални дисплеи што седат на врвот на цртичката, се протега од едната до другата кабина.

Овој радикален ремонт е една од причините зошто Ford исто така може да избере да го прилагоди името на новодојдениот во Mondeo Evos, име што компанијата го заштити минатата година. Марката откри концептен автомобил наречен Ford Evos уште во 2011 година, со кој се гледаше елегантно купе што наликува на профилот на прототипите што моментално се подложени на тестирање.

Механичките детали за новата замена на Мондео се чуваат под обвивка, но едно е сигурно: моделот нема да биде целосно електричен, барем не првично. Издувниот систем може да се одбере на некои задни снимки на прототипите, потврдувајќи дека Форд ќе напредува со хибридна и приклучна хибридна технологија.

Mondeo треба да биде поставен на истата C2 платформа C2 како Focus и Kuga, затоа што е направен со флексибилност за поддршка на низа големини на модели и каросерии, вклучувајќи и кросовери. Клучно, таа архитектура може да прими и целосен пакет хибридни погонски единици, кои се движат од 48 волти благ хибриден до приклучок хибридна моќност. Речиси е сигурно дека Mondeo ќе се нуди со комплетно електрифицирана гама на бензински мотори, бидејќи дизелот продолжува да се отстранува постепено од поголемите автомобили.

Можно е Ford да ја прилагоди својата архитектура C2 за поддршка на целосно електричен погонски систем. Новиот Mustang Mach-e се заснова на наменска EV платформа, а компанијата исто така потврди дека ќе развие електрично возило засновано на платформата MEB на VW Group што се користи под хечбекот ID.3.

Ford силно верува во електрифицирани и електрични модели и вложува повеќе од 11 милијарди долари за електрифицирање на своите производи. До крајот на 2022 година, брендот предвидува дека ќе има продадено повеќе од милион електрифицирани возила.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK