Новиот Citroen C3 Aircross – различен од претходниците

ОБЈАВЕНО НА:

Citroën ги објави првите слики од целосно новиот C3 Aircross, кој наскоро ќе биде достапен за продажба во Европа. Новиот C3 Aircross претрпува радикална промена и влегува во нов опсег со амбиција да ја зајакне својата позиција на многу конкурентна територија.

Овој SUV означува отстапување од дизајнот на неговите претходници, усвојувајќи нов дизајнерски јазик кој потсетува на неговиот помал брат, C3. Споделувајќи ја својата платформа со неодамна претставениот Opel Frontera, C3 Aircross влегува во борба подготвен да се натпреварува жестоко на европските пазари.

Иако ширината и висината остануваат мистерија, Citroen може да се пофали со долгото меѓуоскино растојание, кое обезбедува простор за трет ред седишта. Со должина од 4.390 mm, или 240 mm подолг од својот претходник, C3 Aircross ветува повеќе простор за патниците, потпомогнат од поисправениот дизајн на задното стакло, кој се грижи за удобноста на патниците од третиот ред.

Моделот може да се пофали и со зголемено растојание од подлогата. Додека специфичните детали за погонската спрега сè уште се под обвивка, Citroen навестува голем број опции, вклучувајќи мотор со согорување, хибридни и електрични варијанти.

Се очекува да го има испробаниот 1,2-литарски турбо мотор, и со и без 48-волтна блага-хибридна помош. А за оние кои сакаат да возат на струја, Citroen обезбедува целосно електрична верзија со електричен мотор со моќност од 154 КС. кој ветува километража што надминува 400 километри.

 

Следете не и на:
[Fancy_Facebook_Comments]

24AUTO NETWORK