Новата визија на Renault за легендарниот Renault 4

ОБЈАВЕНО НА:

На 17 октомври, на 89-тиот салон за автомобили во Париз, Renault ќе претстави целосно нов концепт, автомобил кој му оддава почит на легендарниот Renault 4. Триесет години по завршувањето на производството, Renault ќе претстави нова визија за глобално популарниот и прифатен Renault 4.

Тимот дизајнери под водство на Жил Видал, потпретседател на одделот за дизајн на Renault, вдахна модерен карактер на легендарниот модел кој остави свој белег во 60-тите, 70-тите и 80-тите години. Концептниот автомобил, кој ја одбележува 25-годишнината од хуманитарниот митинг 4L Trophy, ќе им се допадне и на помладите генерации.

Концептот усвојува SUV силуета со клиренс и тркала со голем дијаметар кои изгледаат како полуизложени благодарение на отсечените продолжетоци на браникот. Од профилот, се чини дека е сличен по големина на Dacia Duster, со лакови на тркалата и LED ленти на задното странично стакло, багажникот на покривот и заштитникот на страничните прагови.

Покрај LED светлата кои се затворени во покриената и осветлена решетка покрај новиот амблем на Renault, можеме да ги видиме и LED задните светла, со три вертикално распоредени елементи – повторно, слично на оригиналниот R4. Дополнителниот комплет поставен на покривот и на задното ветробранско стакло го прави да изгледа како возило за експедиција, што звучи како одлична тема за концепт.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK