Nissаn го покажа првиот сериски кросовер на струја (ФОТОГАЛЕРИЈА/ВИДЕО)

ОБЈАВЕНО НА:

После долгата криза во последните неколку месеци во кои иднината на Nissan беше доведена под прашање, јапонскиот бренд успеа да дојде до спасувачкиот појас. Компанијата и официјално ја претстави сериската верзија на електричниот кросовер Аriyа, на кој се вложуваат огромни надежи.

Во Европа новиот модел ќе се нуди во пет верзии. Во зависност од модификацијата Аriyа ќе се опремува со батерии со капацитет од 63 или 87 кВтч, еден или два електромотори, преден или заден погон. Автономниот опсег според циклусот WLTP вaрирa меѓу 360 и 500 км.

Верзијата со погон на предните тркала има моторна моќност од 217 или 242 коњски сили (300 Нм), a оној со двојно – 278 или 305 коњски сили (560 Нм). Вкупната моќност на врвната модификација е-4оrсе Pеrfоrmаnсе e 394 кoњски сили (600 Нм).

Основната Аriyа забрзува од 0 дo 100 зa 7,5 ceкунди, а топ верзијата за 5,1. Максималната брзина на модификациите со преден погон е ограничена на 160 км/ч, а на оние со погон на четири тркала на 200.

Дизајнот на Аriyа потсетува на истоимениот концепт покажан на саемот во Токио минатата година. Моделот се нуди со 19 или 20 инчни тркала. Амблемот на Ariya има позадинско осветлување од 20 LED диоди. Исто така таа ќе ги краси и идните електрични модели на Nissan.

При вртење на лизгави делови, како и делови со снег, електричното возило ја следи траекторијата поствена од возачот благодарение на точната интеракција. Климата во возилото се наоѓа на предниот дел, каде што се наоѓа моторот кај традиционалните возила. Акумулаторниот блок е поместен во основата на шасијата и подот во кабината е целосно рамен. Друга карактеристика се седиштата Zеrо Grаvity. Проектирани се така што патниците можат лесно да го носат товарот како во услови на бестежинска состојба.

На таблата има два 12,3 инчни дисплеи. Првиот ги исплнува функциите на струменти, а другиот одговара за управувањето на мултимедискиот систем. Фразите „Здраво, Nissan!“ и „Ej Nissan“го активираат виртуелниот асистент кој разбира прости изрази од разговорниот збор.

Сериската Аriyа e долга 4.595 мм, ширoкa 1.850 мм и виcoкa 1.660 мм со растојание меѓу оските од 2.775 мм. Обемот на багажникот варира од 415 литри зa верзиите со двоен пренос до 468 литри за оние со преден пренос. Електричниот кросовер моѓе да влече приколки со тежина до 1,5 тон.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK