Најновата електрична Skoda има 295 КС

ОБЈАВЕНО НА:

Skoda ја прошири својата палета на EV фокусирани на перформанси со додавање во понудата на Enyaq RS iV до веќе достапниот Enyaq Coupe RS iV. Најмоќниот модел во гамата на Skoda носи спортски визуелни измени, благодарение на погонската единица со двоен мотор со погон на сите тркала со 295 КС (220 kW), без да се жртвуваат ниту една од неговите карактеристики на практичност.

RS се разликува од остатокот од палетата Enyaq iV благодарение на 20-инчните бандажи од 20 инчи Taurus или 21-инчните Vision, специјалните амблеми на предните браници, задниот рефлектор со целосна ширина, и ексклузивната нијанса на надворешноста Hyper Green во комбинација со црни акценти со висок сјај. Целосните LED матрикс фарови се вклучени во стандардната опрема, како и LED задните светла и осветлената решетка, додека големиот панорамски покрив е опционален.

Презентиран во истата зелена боја и блескава решетка, Enyaq RS iV добива коефициент на отпор од 0,265 и опсег од 500 километри со едно полнење. Погонот го обезбедуваат два електромотори со системска моќност од 295 коњски сили и 460 њутн метри, идентични со оние на VW ID.4 GTX. Забрзувањето од 0 до 100 km/h трае 6,5 секунди, а максималната брзина е 180 km/h. Батеријата има капацитет од 82 kWh и се полни од 10 до 80% во рок од 46 минути.

Покрај Mamba Green бојата и блескавата решетка, автомобилот може да се нарача со тркала од 21 инчи, LED матрични фарови, како и модифицирани браници. Внатрешноста има спортски седишта и контрастни зелени шевови. Продажбата започнува од почетокот на следната година.

Следете не и на:

24AUTO NETWORK