Најмоќниот знаменосец на Mercedes-Benz има 802 КС и ќе чини „многу“ (Фото)

ОБЈАВЕНО НА:

Mercedes-AMG објави информација за новата модификација на S-Class – S 63 E PERFORMANCE, за која компанијата вели дека е најмоќната во историја на моделот.

Плагин-хибридниот (PHEV) погонски систем на Mercedes-AMG S 63 E PERFORMANCE е исполнет со четирилитарски, V-форма, мотор со осум цилиндри, нова батерија AMG HPB (батерија со високи перформанси) со капацитет од 13,1 kWh, електромотор со моќност од 190 коњски сили и 9-брзински роботизиран менувач AMG SPEEDSHIFT MCT 9G.

Вкупната максимална моќност на која можат да сметаат идните сопственици на луксузниот спортски автомобил е 802 коњски сили, а максималниот вртежен момент е 1430 Nm.

Mercedes-AMG S 63 E PERFORMANCE ветува можност за забрзување од 0 до 100 km/h за 3,3 секунди, максимална брзина од 250 km/h, како и можност за патување во чист електричен режим до 33 километри.

Mercedes не ги објави цените за новиот S63 E Performance, но со оглед на тоа што стариот S63 чинеше над 150.000 евра кога излезе од продажба во 2020 година, евентуалната цена ќе биде многу поблиску до 185.000 евра на Maybach S580..

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK