Manhart ја „набилда“ Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio до 653 КС

ОБЈАВЕНО НА:

Manhart ќе направи само 10 примероци од оваа специјална Giulia Quadrifoglio со цена од 119.500 евра.

На Manhart не му е непознато зголемувањето на перформансите на веќе исклучително брзите возила и штотуку ја претстави својата најнова креација, базирана на Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio. Автомобилот е наречен Manhart Giulia QV600 и иако тоа име сугерира дека има 600 КС, тој всушност е помоќен од тоа.

За да ги подобри перформансите, тјунерот постави нови доводни цевки и го опреми 2,9-литарскиот V6 со неколку надградени турбо полначи.

Овие надградби резултираат со 653 КС и 790 Nm вртежен момент, значителни придобивки во однос на стандардните 503 КС и 600 Nm. Погонот продолжува да ја испраќа силата преку задните тркала благодарение на осум-брзинскиот автоматски менувач сега автомобилот без сомнение е побрз од обичната Giulia Quadrifoglio. Но, Manhart не објави детали за забрзувањето и максималната брзина.

Manhart ја „набилда“ Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio

Manhart одлучи да не се меша кај стандардните сопирачки на автомобилот, но ја измени суспензијата, овозможувајќи да се намали висината на возењето на автомобилот. Вградени се и нов сет на тркала од 20 инчи, со димензии 8,5 инчи широки напред и 10 инчи пошироки назад и обвиткани во гуми со димензии 255/30 и 295/25. Тркалата имаат црни краци и се истакнуваат благодарение на жолтиот надворешен раб.

Надворешноста на Giulia Quadrifoglio исто така е ажурирана со уникатна боја која вклучува мат црни тркачки ленти со жолти акценти. Дополнителни жолти акценти се наоѓаат низ предната табла и задниот дифузор.

Manhart ќе направи само 10 примероци од оваа специјална Giulia Quadrifoglio со цена од 119.500 евра.

Следете не и на:

24AUTO NETWORK