Со кои модели MG ќе „напаѓа“ во Македонија и во регионот

ОБЈАВЕНО НА:

Британскиот MG кој од есенва ќе биде и официјално присутен на македонскиот пазар ќе има најмалку два модели што ќе им ги понуди на потенцијалните купувачи. Официјалниот увозник работи на зголемување на понудата на бројот на модели.

Во моменов пет модели има во понудата на MG на Адриатик регионот каде до крајот на 2022 година треба да се отворат 20 продажно сервисни центри, а до крајот на 2023 таа бројка ќе се зголеми на 40 центри.

Новиот салон треба да се наоѓа на бул. Босна и Херцеговина, во склоп на продажните салони на Ми-Да Гранд моторс. Од самиот почеток ќе бидат достапни модели, и тоа СУВ од Б и Ц сегментот. Се најавуваат конкурентни цени и високо ниво на опрема.

Гаранцијата од седум години или 150.000 км. само потврдува дека производителот е сигурен во квалитетот на возилата што ќе ги нуди.

Моделите што сега ги има во понудата на MG:

MG ZS – носи ненадмината комбинација на вложеното и добиеното во сегментот B-SUV. Пространоста и богатата стандардна опрема, заедно со докажаните бензински мотори, се вистинскиот одговор за сите животни ситуации.

MG ZS 2022.

Достапен со два бензински мотори, мануелен и автоматски менувач е специјално развиен за вкусот на европските возачи. Простор од 448 литри багаж. Понудата почнува со проверениот атмосферски 1.5 литарски DOHC VTI бензински мотор со 106 КС. Преку преносот на силата на преку петстепен менувач на предните тркала возилото забрзува до 100 км/ч. за 10,9 секунди и има максимална брзина од 175 км/ч.

Алтернатива е 1.0 литарскиот T-GDI кој има 111 КС и турбина и директно вбрзигување. Трицилиндричниот мотор со 6 брзини може д абиде со мануелен или автоматски менувач. Двете верзии имаат максимална брзина од 180 км/ч. Според WLTP, просечната потрошувачка е 6,6 односно 7,2 литри.

Претставен во 217 година, овој 432 см. долг автомобил е најодговорниот за рапидното враќање на MG на европскиот пазар, и особено во В.Британија каде MG Motor беше прогласен за најбрзорастечки бренд.

 

MG ZS EV – 100% електричен. Новиот MG ZS EV го прави купувањето на електрични автомобили подостапно од кога било. Со свеж дизајн, иновативна технологија и избор помеѓу два пакети ефикасни батерии за електричен досег до 440 км. влезот во светот на електричните возила никогаш не бил попристапен.

Достапно со две големини на батерии – Стандардна (50,3 kWh) и Долг опсег (70 kWh). Вкупен опсег од 320 до 440 км. според мерењата на WLTP. Ултра брзо полнење на DC полначи до 92 kW (5-80 проценти за 40 минути).

Моделот има пет ѕзведички на Eurp NCAP тестирањата, и беше првиот СУВ од т.н. Б сегмент што ја добил оваа награда. Две години по премиерата стигна и редизајнот, не само на каросеријата туку и бројни технолошки подобрувања
Веднаш по промоцијата во 2019 година уште во првата година имаше над 15.000 нарачки, и беше меѓу трите најпродавани возила во В.Британија, Норвешка, Шведска, Холандија и во Франција.

 

МG5 Electric – првиот електричен караван во светот. MG Мотор
от MG5 повторно го возбудува европскиот пазар на електрични возила. Тоа е првиот електричен караван во светот.

 

MG5 Electric 2022.

Целосно опремениот, практичен и достапен семеен автомобил што се нуди доаѓа со две нивоа на опрема, со два капацитети на батерии и четири бои на каросеријата.

Новиот MG5 Electric е достапен од март 2022 година низ цела Европа. Тоа е четвртиот модел на MG што се нуди и првиот целосно електричен караван во светот, и има трифазно полнење со наизменична струја до 11 kW и брзо DC полнење до 87 kW и два капацитети на батерии и две нивоа на опрема.

Нуди сè што очекувате од караван од C-сегмент, со практичност и функционалност во првите редови. Со должина од 4600 mm, ширина од 1818 mm и висина од 1543 mm, караванот има многу пространа внатрешност за целото семејство, како и 27 практични прегради распоредени низ кабината.

Во исто време, MG5 Electric има голема употребливост во однос на транспортот на багажот, пред се благодарение на основниот волумен на багажникот од 479 литри, кој може да се зголеми до 1367 литри со преклопување на потпирачот за грб на задната клупа (60/40).
Практичниот и функционален карактер на MG5 Electric е дополнително нагласен со можноста за влечење на приколка од 500 kg, со вертикално оптоварување на куката од 50 kg, како и оптоварување на покривот од 75 kg, што го прави погоден за транспорт на велосипеди, покрив кутии и слично.

 

MG EHS Plug-in Hybrid е идеален почеток за животен стил кој е пријател на електромобилноста. Со својот напреден погон, MG EHS нуди мобилност без емисија на 100% во секојдневното возење без возачот да мора премногу да се грижи за опсегот.

MG EHS PHEV 2022.

Покрај тоа, модерниот ентериер и најновата технологија создаваат незаборавно возачко искуство. Го придвижува 1,5-литарски турбо бензинец со 258 КС, забрзува од место до 100 km/h за 6,9 секунди, има максимална брзина од 190 km/h и електричен досег од 52 km (WLTP).

MG EHS обезбедува импресивна економичност и ниски емисии на CO2 од само 43 g/km. Кога е вклучен само електричниот мотор, емисиите се 0 g/km, а потоа батеријата од 16,6 kWh во MG EHS обезбедува опсег од 52 километри без да ѝ наштети на животната средина. Сосема доволно за да се покрие просечното дневно патување. Она што помага да се постигнат овие перформанси и економичност е десетстепениот автоматски менувач. Овозможува неверојатно мазни менувања на степените на пренос, каде што силата се пренесува на земјата преку предните тркала.

Една од клучните карактеристики на MG EHS е неговиот високотехнолошки пакет за помош на возачот наречен MG Pilot, кој доаѓа како стандард. MG Pilot вклучува низа безбедносни помагала, вклучително и активно сопирање за итни случаи. При брзини под 43 km/h, автомобилот автоматски ќе ги активира сопирачките за да избегне судир со автомобил, велосипед или пешак. При брзини над 43 km/h, возилото автоматски ќе сопира за да ја намали веројатноста или да ја ублажи сериозноста на секој судир.

 

MG Marvel R Electric – луксузен, напреден, електричен. Позициониран на самиот врв во палетата на модели на MG, Marvel R Electric е наменет за клиенти кои бараат малку поинаков електричен SUV, а истовремено ја подигнува границата во однос на модерен дизајн, луксуз, перформанси, технологија и инфозабава со допир од 19,4 инчи. екран.

Погонскиот систем се состои од два (RWD) или три (AWD) електрични мотори, 180 или 288 КС и погон на задните или на сите тркала. Двете верзии користат батерија од 70 kWh, а опсегот на возење се движи од 370 до 402 km. 0-100 km/h за 4,9 секунди со максимална брзина од 200 km/h во верзијата AWD

Зад храброто и препознатливо обликувано надворешност – долг 4674, широк 1919 и висок 1618 mm – стои веќе луксузно опремената и, благодарение на меѓуоскиното растојание од 2800 mm, великодушно пространа внатрешност. Патниците на задните седишта уживаат во просторноста на горната класа, додека основната зафатнина на багажникот од 357 литри може да се зголеми до максимални 1396 литри. RWD верзијата на MG Marvel R има и дополнителен багажник од 150 литри под предниот капак.

MG Marvel R Electric е достапен во три нивоа на опременост – Comfort, Luxury и Performance. Стандардната опрема вклучува двозонска автоматска климатизација, панорамски покрив, затемнети задни стакла, тапацир од кожа и ткаенина и електрично управувано возачко седиште, како и LED предни и задни светла и низа напредни интегрирани системи за помош на возачот. наречен MG Pilot.

Следете не и на:

24AUTO NETWORK