Користејќи соларни панели овој автомобил може да вози до седум месеци без полнење

ОБЈАВЕНО НА:

Холандскиот стартап Lightyear се надева дека ќе го поттикне пазарот на електрични возила во иднината со својот нов автомобил, Lightyear 0. Не само што електричниот автомобил ќе има мотори во тркалата и аеродинамичен дизајн, туку е покриен и со соларни панели за да му помогне да оди што е можно подалеку.

Lightyear ветува дека производството на моделот „0“ ќе започне оваа есен. Се додава дека првите испораки би можеле да започнат веќе во ноември. За почеток, Lightyear се обиде да направи што е можно поефикасно EV. Обликот на возилото му дава коефициент на отпор од 0,19, што добро се споредува со концептот Mercedes EQXX и би требало да го направи најаеродинамичниот семеен автомобил што се продава кога ќе се појави на пазарот.

Покрај тоа што е „мазен“ тој е и прилично лесен. Со тежина од само 1.575 кг. тој е само малку потежок од Toyota Supra, а има должина нешто помала од BMW 7.

Таа големина му овозможува да има 5 квадратни метри соларни низи, кои му овозможуваат на Lightyear 0 да се полни кога и да е под светлоста на сонцето. Производителот на автомобили тврди дека возилото има сончева издашност до 6.835 милји (околу 11.000 км.) годишно. Во оптимални услови, може да има плус до 70 км. од дневниот домет од користење на сонцето.

Поедноставно кажано, луѓето кои го користат својот автомобил за просечно дневно патување (за кое се проценува дека е долго 35 километри) би можеле да поминат до седум месеци помеѓу полнење во сончеви земји. Иако тоа е најдоброто сценарио, се верува дека дури и холандските клиенти би можеле имаат два месеци помеѓу полнењата ако го паркираат својот Lightyear 0 на отворено.

Игнорирајќи го соларното полнење, производителот на автомобили проценува дека автомобилот ќе има опсег според WLTP од 625 км. по полнење. Во меѓувреме, при брзини на автопат од 110 км/ч., се проценува дека автомобилот може да помине 560 км. пред да остане без сила. Тоа е благодарение на аеродинамиката и на високоефикасните мотори, кои се сместени во тркалата. Производителот на автомобили тврди дека неговиот погон е најефикасен во EV во моментов, користејќи само 10,5 kWh енергија на 100 км. при брзини на кои се вози на автопат.

Lightyear ветува дека „0“ ќе има 10,1-инчен екран на допир кој може да се ажурира од далечина. Материјалите, пак, ќе бидат целосно вегански и ќе користи текстил од природни извори како седишта од велур од микрофибер и детали од ратан дланка.

Сето тоа има своја цена. Производителот на автомобили соопшти дека цената на Lightyear 0 ќе започне од 250.000 евра. Исто така, ќе произведува само 946 од нив годишно.
Сепак, планира да направи сроден модел, кој ќе биде наменет за публиката на масовниот пазар со почетна цена од 30.000 евра. Производството на тој автомобил ќе започне кон крајот на 2024 година/почетокот на 2025 година.

Следете не и на:

24AUTO NETWORK