Kia Concept EV5 како најава за следниот СУВ

ОБЈАВЕНО НА:

Пред неполна недела Kia ја претстави сериската верзија на кросоверот EV9. Покрај тоа што е најголемиот и најлуксузниот, овој корејски модел ни претстави и сосема нов дизајнерски јазик, кој се чини ќе го видиме во идните производи на марката. Потврда за тоа доаѓа од кросоверот EV5 Concept, кој дебитираше порано денеска за време на „Киа Електрик Денот“ во Кина.

Кросоверот речиси целосно го копира дизајнот на EV9 со минимални разлики во предните светла и задната графика. Целокупниот дизајн на моделот останува футуристички со недостиг на рачки на вратите и камери наместо странични ретровизори.
Компанијата не ги сподели техничките спецификации на автомобилот, но се очекува тој да биде помал од EV9 и по големина повеќе да личи на Sportage и да служи како негова алтернатива во електричната иднина на марката.

Внатрешноста исто така не ја издава футуристичката визија со максимално чист дизајн и издолжена плоча за инфозабавниот систем. Воланот има неконвенционална форма, како и педалите кои ја копираат неговата силуета.

Kia Concept EV5

Седиштата може да се ротираат за 90 степени и заедно со отворот наспроти вратите формираат празен простор погоден за пикник. Слична работа може да се формира и во багажникот, каде што има и трет ред седишта од типот на клупа, заедно со панел кој служи како маса.

Панорамски покрив со целосна должина го зафаќа покривот. Делува и како соларен панел, но Kia не нуди детали за тоа дали ова е за полнење на батеријата или за обезбедување енергија за друга функција на возилото.

Кабината на Concept EV5 користи различни одржливи материјали. Ова вклучува рециклирани пластични шишиња за седиштата, вратите, контролната табла и капакот.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK