Како изгледа новото Peugeot 208 (Фото)

ОБЈАВЕНО НА:

Годинава ќе биде вистинска мешаница на пазарот на нови автомобили бидејќи повеќе производители треба да ги промовираат своите модели, и тоа во сегменти што „прават бројки“ во продажбата. Еден од тие модели е новиот Peugeot 208. Премиерата е закажана за почетокот на следниот месец и саемот во Женева, но на интернет веќе се појавија фотографии од новиот модел.

Треба да се очекува дека онлајн премиерата наскоро ќе биде завршен, но неколку официјални фотографии веќе го најдоа патот до медиумите….

И покрај слабиот квалитет на фотографиите, може да видиме како ќе изгледа овој автомобил. Новиот 208 изгледа одлично! Динамичниот, модерен дизајн и елементите земени од 208 и 508 ќе го направат овој автомобил еден од најперспективните автомобили во Б сегментот. Секако дека ќе се биде жестока конкуренција на новиот Renault Cliо.

Слично е и со ентериерот, каде што во новата внатрешност има дигитална табла, нови прекинувачи, помал волан, поголем централен екран, разни декоративни елементи итн…

Новиот Peugeot 208 ќе им биде достапен на потрошувачите во верзии со бензин, дизел и електрични верзии. Се очекува дека со капацитет на батерија од 50 kWh, ќе има автономија од околу 300 км.

Додека стигнат официјалните информации тука се само фотографиите.

Следете не и на:

24AUTO NETWORK