Јагуар F-Pace plug-in сега вози 65 км. подолго на струја

ОБЈАВЕНО НА:

Благодарение на новата батерија од 19,2 kWh, англискиот теренец може да помине до 65 километри без да го вклучи топлинскиот мотор.

Во Jaguar потврдуваат дека ниту еден нов модел (освен специјалната серија на постоечки возила) нема да биде претставен пред 2025 година. Се очекува да бидат претставени три нови електрични теренци. Уште околу две години, англискиот производител ќе мора да живее со веќе застарена понуда.

Jaguar F-Pace ја слави својата седма годишнина на пазарот. И за таа прилика, тој добива неколку интересни нови функции, особено за неговата P400e plug-in хибридна верзија.

Благодарение на новата литиум-јонска батерија од 19,2 kWh, plug-in хибридот F-Pace ќе може да помине 65 километри во електричен режим според циклусот WLTP, што е зголемување за повеќе од 20% во споредба со претходната верзија. Батеријата може да се наполни од 0 до 80% за 30 минути преку брзо полнење од 35 kW DC. Ќе бидат потребни околу 2,30 часа за да се наполни батеријата на ѕиден штехер од 7 kW.

Jaguar F-Pace P400e стандардно доаѓа со погон на сите тркала и осумстепен автоматски менувач. Со 404 КС и 640 Nm вртежен момент, на електрифицираниот теренец му се потребни 5,3 секунди за да достигне 100 km/h.

Без оглед на нивото на опременост, сите F-Pace добиваат тркала од 19 инчи, дигитална контролна табла и инфозабавен систем Pivi Pro со гласовна контрола Alexa, безжичен Apple CarPlay и Android Auto.

Цените во сите земји сè уште не се објавени од страна на производителот, но тие сепак треба да бидат околу 76.000 евра за почетната верзија и до повеќе од 90.000 евра за највисоките нивоа на опременост.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK