И официјално претставен Focus ST

ОБЈАВЕНО НА:

По премиерата и комерцијализацијата на четвртата генерација од Focus, Ford ја претстави и ST изведбата од овој модел.

Покрај ST ознаката на предната решетка и задниот дел, благодарение на задните интегрирани издувни отвори, како и изменетите спојлери, има далеку поагресивен изглед од основната изведба.

Во поглед на моторите, во понудата се наоѓааат по еден бензински и дизелски мотор. Првиот е 2.3 литарски четирицилиндрен турбо бензински мотор со 280 КС и 420 Nm, а вториот 2.0 литарски турбо дизелски со 190 КС и 400 Nm. И двата доаѓаат во комбинација со шест степен мануелен и седум степе автоматски менувач.

Продажбата на Ford Focus ST во Европа стартува на почетокот на ова лето, а во наредниот период ќе биде објавена и почетната цена.

Следете не и на:

24AUTO NETWORK