Ford има моќен и скап ѕвер: GT Mk IV со 800 КС, само 67 примероци и цена од 1,7 милиони долари

ОБЈАВЕНО НА:

Ford ја претстави последната варијанта само за тркачка патека на третата генерација GT, за која се тврди дека нуди највисоко ниво на перформанси и управливост во споредба со сите негови претходници. Ford GT Mk IV од 2023 година ќе биде произведен во ограничен број од 67 примероци од Multimatic, во чест на оригиналниот Mk IV тркачки автомобил кој победи на 24 часа Леман во 1967 година.

Почнувајќи од надворешноста, Ford GT Mk IV 2023 е веднаш препознатлив како GT, но се одликува со целосно редизајнирана каросерија од карбонски влакна со подолго меѓуоскино растојание и конфигурација со долг заден дел. Најголемиот дел од LED фаровите се во боја на каросеријата, долниот нос има отвори во стилот NACA, пошироките браници овозможуваат повеќе простор за доводи за ладење, алуминиумските тркала имаат аеродинамични капаци, а аеро компонентите се многу поистакнати од претходните.

Друга карактеристика се полуизложените предни тркала на профилот, благодарение на исечокот на вентилираните предни браници. Назад, фиксираното задно крило со редизајнирани профили и двојните издувни цевки не се толку големи како во Ford GT Mk II 2019 година, но остануваат привлечни карактеристики заедно со вентилираниот капак на моторот, дифузерот според тркачките спецификации и растегнатиот заден дел. браник кој ги покрива страните на LED задните светла.

Под впечатливата надворешност се наоѓа тјунираната верзија на твин-турбо моторот Ecoboost со поголема зафатнина. Моторот се очекува да произведува повеќе од 800 КС, без какви било ограничувања поврзани со патниот правен статус. Моќта се пренесува на задната оска преку „соодветен тркачки менувач“. Ford не даде никакви бројки за забрзување, но Лери Холт, извршен потпретседател на Multimatic Special Vehicle Operations Group вети „невидено ниво на перформанси“.

Покрај подолгото меѓуоскино растојание, помоќниот мотор и преработената аеродинамика, GT Mk IV има уникатна поставеност на шасијата, вклучувајќи ја суспензијата на Multimatic’s Adaptive Spool Valve (ASV).

Најекстремниот Ford GT само за патека достапен e за нарачка од официјалната веб-страница, со почетна цена „проектирана во опсег од 1,7 милиони долари“ пред даноци, и други такси за регистрација.

Ford GT Mk IV од 2023 година

Секој од 63-те избрани сопственици ќе добие потврда во првиот квартал од 2023 година, пред да започнат испораките кон крајот на пролетта. Multimatic ќе биде одговорен за производство, продажба и сервисирање на хиперавтомобилот со ограничено производство што ќе се произведува во неговата фабрика во Маркам, Онтарио.

Моделот е во чест на оригиналниот GT Mk IV од 1967 година, кој служеше како извор на инспирација за новиот хиперавтомобил. Класичниот тркачки автомобил што ја однесе титулата дома на Леман во 1967 година беше многу преработен во споредба со Мк II кој триумфираше со финиш 1-2-3- на Ле Ман во 1966 година.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK