License expires -------------------------- 28/03/2026 License scope -------------------------- A - Earned editorial, press releases, press kits B - All non-broadcast digital and online media D - All print media (newspaper, magazine etc) Copyright and image rights -------------------------- This content is solely for editorial use and for providing individual users with information. Any storage in databases, or any distribution to third parties within the scope of commercial use, or for commercial use is permitted with written consent from Ford of Europe GmbH only.

Ford Explorer отсега вози на струја (Фото)

ОБЈАВЕНО НА:

Ford денеска го потврди новиот целосно електричен Explorer – смело ново електрично возило кое комбинира германски инженеринг со впечатлив американски стил.

Explorer е првиот во бранот нови иновативни електрични возила од Ford и го отвора патот за целосна реинвенција на брендот Ford во Европа. Кросоверот со средна големина има пет седишта и е целосно опремен да ги овозможи на семејствата пат кон авантура.

Дизајниран и произведен во Германија, целосно електричниот Explorer нуди извонредно дигитално искуство, помагајќи им на возачите и патниците да останат поврзани и удобно во движење. Карактеристиките вклучуваат подвижен екран на допир со голема големина SYNC Move 2 и целосно поврзан инфозабавен систем со звук приспособен на внатрешноста, интеграција на безжична апликација и напредна технологија за помош на возачот.

Дизајнот подготвен за авантури и можност за складирањето од околу 470 литри го прават најновото електрично возило на Ford идеално за истражување на градот и пошироко. Конзолата од 17 литри помеѓу возачот и совозачот на предното седиште може да собере лаптоп од 15 инчи. Целосно електричниот Explorer на Ford поставува нов стандард.

Футуристичкиот надворешен стил е усогласен со ултра-модерен ентериер со врвни материјали и карактеристики како што се извајаните спортски седишта. Сето ова доаѓа заедно со можноста за брзо полнење од 10 до 80 отсто за само 25 минути и пристап до 500.000 точки за полнење до следната година ширум Европа.

Ford all-electric Explorer

Аеродинамичната надворешност го доловува духот и наметливиот стил на иконскиот американски SUV на Ford за новата електрична ера, исто така дефинирана со храбар дизајн на „штит“ наместо традиционалната решетка.

Инфозабавниот систем SYNC Move на Explorer 2 не само што ги одржува патниците поврзани, туку има и подвижен екран на допир од 15 инчи кој може непречено да се лизга нагоре и надолу за да одговара на возачот и крие приватен простор за складирање на вредни предмети. Преградата за два големи паметни телефони доаѓа со полнач за безжичен уред како стандард, а SYNC Move обезбедува безжична компатибилност со Android Auto и Apple CarPlay.

Напредните системи за помош на возачот вклучуваат, за прв пат на Ford во Европа, Assisted Lane Change за непречено и безбедно менување ленти со притискање на рачката на индикаторот и Clear Exit Assist што обезбедува предупредувања за приближување на велосипедисти пред да ги отвори вратите во зафатен центрите на градовите.

Достапен во две високо специфицирани верзии – Explorer и Explorer Premium – новиот целосно електричен Explorer може да се нарача подоцна оваа година, со очекувана цена од помалку од 45.000 евра.

Следете не и на:

24AUTO NETWORK