Доаѓа третата генерација на BMW X1, набрзо и електричната iX1

ОБЈАВЕНО НА:

BMW есенва ќе ја понуди на пазарот третата генерација на X1 во октомври 2022 година и моделот сега е помодерно, со малку зашилени рабови и убаво обликувани бубрези. Набргу по промоцијата на моделот кој ќе биде понуден во бензинска, дизелска и plug-in верзиите, потоа ќе понуди и можност за купување на првата чисто електрична верзија на моделот.

X1 досега е продаден во 1,9 милиони примероци во последните 13 години. Новата генерација, која порасна за само неколку сантиметри во сите правци, лесно го следи сегашниот успешен модел.

Предниот дел на новиот X1 потсетува на новата серија 2 Active Tourer, додека страничната линија малку потсетува на неговиот поголем брат, X5. Стандардно се инсталирани LED фарови за долги и долги светла, а адаптивното осветлување е достапно како дополнителна опрема. Малку издолжената линија на покривот треба да даде малку повеќе простор за главата за опционалните лизгачки задни седишта, малку подолгото меѓуоскино растојание создава повеќе воздух за колената.

Според BMW, багажникот собира од 540 до 1.600 литри багаж, што е за 35 до 50 литри повеќе од претходно. Максималниот капацитет на влечење е два тона. Гумите почнуваат од 17 инчи, за прв пат има гуми од 18 и 19 инчи, достапен е и формат од 20 инчи.

Во внатрешноста, корисниците на X1 можат да го очекуваат „закривениот дисплеј“, кој постепено се пренесува во сите серии, 10,25 инчи пред возачот и 10,7 инчен екран до него. Класичниот контролер iDrive е минато.

BMW X1 2022

Во однос на технологијата на погон, новиот X1 стартува со два бензински мотори (136 и 204 КС) и два дизел мотори (150 и 197 КС), кои стандардно работат со 7-брзински Steptronic менувач. Набргу по нив следи iX1 xDrive30, наречен Vollstromer / целосен електричен /, а неговите два електромотори испорачуваат 313 КС. Неговите батерии со нето капацитет од 64,7 kWh мора да обезбедат една километража од 413 до 438 километри.

Веќе во ноември 2022 година, компанијата од Минхен ќе лансира уште два plug-in хибридни модели. Тие се наречени X1 xDrive25e и X1 xDrive30e, имаат системска моќност од 245 и 326 КС. и би требало да може да патува од 78 до 89 километри чисто електрично благодарение на батеријата од 14,2 kWh според стандардот WLTP.

А што е со цените? X1 може да го возите наесен за 41.400 евра за sDrive 18i. xDrive25e чини најмалку 47.550 евра, iX1 со целосна моќност – најмалку 55.000 евра.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK