BMW 5 влегува во електричната ера – во октомври доаѓа осмата генерација

ОБЈАВЕНО НА:

BMW веќе повеќе од една година ја тестира следната генерација на Серија 5, но досега не сме виделе официјални тизер слики.

Денес, баварската компанија го објави првиот преглед на моделот со средна големина преку слика на која е прикажана прекриена неговата целосно електрична варијанта. BMW најавува и пристигнување на караван верзија на батерии, како и модел од Серија 5 М со електричен погон.

Хармоничниот баланс помеѓу спортското уживање во возењето и удобноста на долги растојанија го прави BMW Серија 5 Седан глобален хит. За 50 години и седум генерации на модели, серијата 5 се етаблира како најуспешна бизнис лимузина во светот благодарение на оваа дефинирачка карактеристика, вкоренета длабоко во сржта на марката. Повеќе од десет милиони BMW Серија 5 беа произведени од 1972 година до почетокот на 2023 година.

Производителот од Минхен вели дека глобалното лансирање на новата серија 5 во форма на седан е закажано за октомври оваа година и ќе го вклучи и i5 Sedan. Следната година, ќе го видиме и i5 Touring за европските пазари, каде што 5 со долг покрив продолжува да биде „многу популарен“, според Оливер Зипс, претседател на Управниот одбор на BMW.

Зборувајќи за време на годишната конференција на компанијата претходно денес, Zipse исто така го најави доаѓањето на електрична верзија М.
Засега малку се знае за ова електрично возило со M перформанси, иако претпоставка заснована на погонската група на i4 M50 би била погонска единица со двоен мотор.
Во i4, има 536 КС што му дава на возилото забрзување за 3,9 секунди. Не можеме да потврдиме дали М верзијата на i5 – веројатно наречена i5 M60 – ќе добие поголема моќност, но тоа би имало смисла со оглед на тоа дека ќе седи повисоко во хиерархијата на брендот и ќе биде поголема и малку потешка.

За оние кои сè уште не се подготвени да се префрлат на серијата 5 на батерии, BMW вели дека plug-in хибридни, бензински и дизел мотори ќе бидат достапни и за моделот на новата генерација во зависност од регионот.
Погонските единици за согорување ќе бидат опремени со 48-волтен благ хибриден систем. На технолошки план, неодамна објавениот инфозабавен систем BMW iDrive 8.5 ќе биде стандарден во целата гама.

Следете не и на:

24AUTO NETWORK