Bentley ja обнови Bentayga Hybrid (ФОТО/ВИДЕО)

ОБЈАВЕНО НА:

Од компанијата Bentley ги открија првите детали за обновената верзија на СУВ моделот Bentayga Hybrid, кој е еден од двата нови хибриди на полнење, кои компанијата ќе ги лансира на пазарот во текот на оваа година.

Хибридниот погон на Bentley Bentayga Hybrid е составен од електромотор во комбинација со трилитарски, V-образен, шестцилиндричен турбомотор со максимална моќност од 443 коњски сили и максимален вртежен момент од 700 Нм.

Батерискиот елемент на хибридот е со капацитет од 17.3 kWh и може да биде наполнет за околу два и пол часа.

Bentley Bentayga Hybrid

Хибридниот погон на Bentley Bentayga Hybrid е составен од електромотор во комбинација со трилитарски, V-образен, шестцилиндричен турбомотор со максимална моќност од 443 коњски сили и максимален вртежен момент од 700 Нм. Bentayga Hybrid 2021 доаѓа со новата генерација на борд инфо-комуникациски и мултимедиски систем со 10.9-инчен HD екран, подобрени решенија за поврзување, вклучувајќи ги и Apple CarPlay и Android Auto, дополнителна функционалност на апликацијата My Bentley и други

Од Bentley објавуваат дека обновената Bentayga Hybrid е во состојба да понудаи слободна километража од околу 858 километри, а до 50 од нив можат да работат на целосно електричен режим.

Покрај ова од Bentley споделуваат дека Bentayga Hybrid 2021 доаѓа со новата генерација на борд инфо-комуникациски и мултимедиски систем со 10.9-инчен HD екран, подобрени решенија за поврзување, вклучувајќи ги и Apple CarPlay и Android Auto, дополнителна функционалност на апликацијата My Bentley и други.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK