Bentley Bentayga EWB нуди милијарда начини за спецификација на внатрешноста

ОБЈАВЕНО НА:

Моделот Bentayga е движечката сила зад продажниот бум на Bentley уште од неговото лансирање. Во 2021 година, луксузната марка имаше рекорд на сите времиња со испорака на 14.659 автомобили или 31% повеќе отколку во 2020 година. Третина од овој волумен беше постигнат со раскошниот SUV, кој сега станува уште полуксузен. Верзијата со продолжено меѓуоскино растојание има дополнителни 180 милиметри помеѓу оските за да овозможи огромен простор за нозете на задниот дел.

Значителниот раст го зголеми меѓуоскиното растојание на 3.175 мм. што резултира со вкупна должина од 5.322 мм. Со целиот дополнителен раст на задната врата, Bentayga EWB нуди нивоа на лимузина со целосна големина на простор за нозете за луѓето што се протегаат назади. Кога сме веќе кај тоа, издолжениот теренец добива карактеристика на Airline Seat со „најнапредното седиште некогаш поставено на автомобил“.

Прилагодливо на не помалку од 22 начини, задното седиште може да се навали до 40 степени кога е активиран режимот Relax. На тој начин се поставува и кожно обвиен потпирач за нозе од задниот дел на совозачкото седиште, кој електрично се турка напред за да се ослободи уште повеќе простор за нозете. Алтернативно, вклучувањето на „бизнис режимот“ го поместува седиштето во исправена положба кога сакате удобно да работите додека сте во движење.

Потоа, тука е високотехнолошкиот систем за контрола на климата. Може автоматски да ги менува поставките врз основа на температурата на патникот и нивото на влажност во задниот дел. Дополнително, притисокот преку површината на седиштето се анализира за да се направат автоматски постурални прилагодувања. Има неверојатни 177 промени на притисокот што може да се применат во шест независни зони на притисок во интервал од три часа.

Можете да го специфицирате Bentayga EWB во една од 24-те милијарди комбинации на украси, кои генерираат трилиони можни спецификации. Дебитираат со екстра долгиот теренец, со загревање на задните врати и централните потпирачи за раце, додека електричното затворање на вратите е апсолутна прва за Bentley.

Bentley Bentayga EWB

Друга новина е сложеното амбиентално осветлување во вратите, со 12 диоди што емитуваат светлина на секоја предна врата и 22 на секоја задна врата. Овие LED диоди емитуваат светлина преку перфорации од еден милиметар во кожата. EWB, исто така, добива различен дизајн на предната решетка и ексклузивни 22-инчни алуминиумски тркала со полиран финиш и дизајн со 10 краци.

Земајќи ги предвид сите додадени карактеристики и промени на каросеријата, Bentley споменува дека морал да изработи повеќе од 2.500 нови делови. Некои беа неопходни за управувањето на задните тркала, што го намали кругот на вртење за седум проценти (на 11,8 метри) во споредба со нормалната Bentayga и покрај додадената должина.

Достапен во конфигурации со четири и пет седишта заедно со нов распоред 4+1, Bentayga EWB е придвижуван од 4,0-литарскиот твин-турбо V8 мотор кој произведува 542 КС и 770 Nm вртежен момент. Забрзува до 100 км/ч за 4,6 секунди и максимално забрзува до 290 км/ч.

Испораките на клиентите ќе започнат во четвртиот квартал од годината, но само на одредени пазари.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK