Audi подготвува електричен кросовер купе

ОБЈАВЕНО НА:

Наречен концепт Audi Activesphere, четвртиот прототип на семејството на компанијата со нулта емисија ќе биде претставен на 26 јануари.

По купеата, кабриолетовите и минибусите, 26 јануари 2023 година ќе биде датумот на претставување на Audi Activesphere, нов концепт со кој марката со четирите прстени не сака да најави доаѓање на конкретен модел, туку да покаже што ќе бидат новите трендови во дизајнот и технологијата – особено ориентирани кон автономно возење – кои би можеле да пристигнат во идната гама.

Тоа ќе биде кросовер купе чие лансирање ќе се случи за време на настанот „Celebration of Progress“. Во меѓувреме е објавен нов тизер.

Audi го опишува концептот Activesphere како „совршен придружник за авантури“. Затоа бараме модел со подигната позиција, но без да биде вистински 4х4, велат од Audi.

Авантуристички SUV, со погон на сите тркала, се разбира електричен и со стил кој ги комбинира мускулите со елегантни и спортски линии. Има специфични детали како што се (стаклени) шипки на покривот. Тизерот не покажува посебни елементи кои можат да ни дадат индиции за димензиите на концептот Activesphere, иако гледајќи ги неговите „сестри“ – – „skysphere, grandsphere и urbansphere, се очекува да има должина од околу 5 метри.

Следете не и на:

24AUTO NETWORK