Audi го претстави новото Q8 (ФОТО)

ОБЈАВЕНО НА:

Во градот Шенжен во Кина се одржа официјалната премиера на новиот модел од СУВ гамата на Audi. Се работеше за претставување на Q8, автомобилот долг 4,99 метри, широк 2 и висок 1,71 метар. Растојанието меѓу оските достига 3 метри.

Ова го прави малку пократок од петметарската Q7, која е изградена на истата платформа, но за околу три сантиметри е поширока и пониска од неа.

Возилото Q8 ќе може да се порача само во конфигурација со пет седишта. Обемот на багажникот е 605 литри, а доколку задното седиште се спушти тогаш се искачува на 1755 литри (кај Q7 тие показатели се 770 и 1955 литри).

Во понудата се вклучени 3.0-литарски бензинци и дизел мотори со моќност од 340 (55 TFSI) и 286 (50 TDI) коњски сили.

Бензин верзијата ќе добие осумстепен автоматски менувач, а дизел-роботизирана трансмисија со седум брзини. Модификацијата на нафта ќе заврзува од 0 до 100 км/ч за 6.3 секунди.

На таблата на Q8 има три дисплеи: 10.1-инчен на централната конзола, 8.6-инчен на климата и и 12.3-инчен на панелот за прибор. Опремата вклучува и мултимедија со LTE и Wi-Fi, аудиосистем Bang & Olufsen, адаптивен круз контрол и видео набљудување од 360-степени.

Следната година ќе се појави и паркирање од дистанца со управување од смартфон.

Следете не и на:

24AUTO NETWORK