Три стари возила од Opel достојни за почит

ОБЈАВЕНО НА:

Додека уште е неизвесно што ќе се случи со брендот Opel бидејќи сега е под капата на Французите од PSA, убаво е да се упати еден поглед низ времето ви предлагаме един поглед, кога имаше вистински Opel автомобили. Брендот е познат со доста успешни масовни модели, но исто така и со многу неуспеси и во однос на дизајнот и во однос на технологијата.

Сепак, автомобилите, кои ќе бидат претставени подолу се едни од најзапаметените од последните 25 години и сигурно ќе се паметат и со години нанапред.

Opel Lotus Omega

Овој високотехнолошки седан располага со мотор со моќност од 377 коњски сили и може да забрзува до 100 км/ч за пет секунди. Овој автомобил е најде во Гинисовата книга на рекорди со постинувањето од 0-160-0 км/ч, откако го подобри рекордот на Ferrari Testarossa.

Opel Calibra

Се изработува на основата на Vectra A и се прави во периодот од 1989 – 1997 година и импресионира со неверојатен дизајн. Најмоќната верзија е со 204 коњски сили и дволитарски мотор, но коефициентот за воздушен отпор на Calibra е одличен дури и за најсовремените автомобили, Cx=0.26.

Opel Speedster

Ова е уште еден неверојатен Opel, кој е дело во соработка со Lotus. На практика тоа е редизајниран Lotus Elise, но дизајнерите од Opel ја завршиле одлично работата. Средномоторниот Speedster се продава со мотори со моќност до 200 коњски сили, но благодарение на ниската тежина од 930 килограми, автомобилот има завидно ниво на динамика.