Peugeot 106 наполни 30 години

ОБЈАВЕНО НА:

Во септември, Peugeot 106 ќе одбележи 30 години од појавата на пазарот. Првично, Peugeot 106 беше достапен во верзија со три врати, но во втората година пазарното присуство во 1992 година, е лансирана  и верзијата со пет врати.

Низ годините, компактниот модел, познат како кај бензинците така и дизел верзиите, се покажа као исклучително успешен, генерирајќи речиси 2.800.000 единици произведени до 2003 година.

Со текот на годините пазарното присуство, Peugeot 106 добива и неколку интересни специјални серии, а во тој дел Roland Garros и Zenith во 1993, 106 Kid во 1994, 106 Cartoon (1996- 1999), Inès de la Fressange во 1997 и Enfant Terrible во 2000 година.

Peugeot на пазарот лансира исто така и неколку спортски верзии на 106, вклучувајќи ги 106 Rallye (1993), 106 XSI со 95 коњски сили (1992) и 105 коњски сили (1995), 106 S16 со 120 коњски сили (1996), како и тркачките верзии од Група N и 106 Maxi.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK