Oва се Топ-10 најекономични бензинци – трошат и по 3,95 литри

ОБЈАВЕНО НА:

Дизел верзиите на автомобилите и понатаму се поштедливи во спроедба со бензинците, но еколошките потреби ги туркаат во втор план. Продажбат на дизел возилата драматично опаѓа, па не луди дека речиси сите произведувачи покрај развојот на електрични автомобили, поголемиот дел од техничките ресурси ги префрлија на бензинците.

Модерните бензинци се еколошки значително поприфатливи од дизел возилата, втората турбо-револуција им даде огромна порција на сила и толку значаен превртен момент, а конструкцијата на малкулитражните мотори и 3-цилиндраши ја обезбеди ниската потрошувачка.

Ангиското списание„What Car“ направи листа на десетте најекономини бензинци врз основа на нивното искуство со тестирањата. Листата е интересна иако некои модели во меѓувреме се повлечени од пазарот.

1.Dacia Sandero 0.9 TCe (90 коњски сили) – Потрошувачка 4,45 литри на 100 километри

2.Seat Leon 1.0 TSI (95 коњски сили) – Потрошувачка 4,45 литри на 100 километри

3.Kia Picanto 1.0 MPI (67 коњски сили) – Потрошувачка 4,41 литри на 100 километри

4.Volkswagen Up 1.0 TSI (90 коњски сили) – Потрошувачка 4,38 литри на 100 километри

5.Seat Ibiza 1.0 TSI (95 коњски сили) – Потрошувачка 4,35 литри на 100 километри

6.Suzuki Baleno 1.0 Boosterjet (111 коњски сили) – Потрошувачка 4,26 литри на 100 километри

7.Skoda Citigo 1.0 MPI (75 коњски сили) – Потрошувачка 4,26 литри на 100 километри

8.Volkswagen Up 1.0 MPI (75 коњски сили) – Потрошувачка 4,21 литри на 100 километри

9.Suzuki Celerio 1.0 (68 коњски сили) – Потрошувачка 4,07 литри на 100 километри

10.Suzuki Ignis 1.2 SHVS (90 коњски сили) – Потрошувачка 3,95 литри на 100 километри

Следете не и на:

24AUTO NETWORK