Ова се најдобрите автомобили за 2019 година

ОБЈАВЕНО НА:

Престижниот британски магазин за автомобилизам Auto Express традиционално ги прогласни најдобрите автомобили за 2019 година. Групирани во 24 категории, стручното жиро ги селектираше најдобрите по повеќе критериуми.

При тоа како севкупен победник е прогласен моделот 3 на Tesla пред се поради иновативноста, безбедноста и пространоста на овој автомобил. За најдобар мал градски автомобил е одбран Volkswagen up!, a во т.н. супермини сегмент победата замина кај Ford Fiesta.

Новата Skoda Scala ја доби наградата за најдобар фамилијарен компактен автомобил, а новата Corolla за најдобар хибрид.

Во продолжение се прикажани сите 24 победници по категории.

Car of the Year 2019 – Tesla Model 3

MPV of the Year 2019 – Citroën Berlingo XL

City Car of the Year 2019 – Volkswagen up!

Roadster of the Year 2019 – Mazda MX-5

Supermini of the Year 2019 – Ford Fiesta

Coupe of the Year 2019 – Alpine A110

Convertible of the Year 2019 – MINI Convertible

Hot Hatchback of the Year 2019 – Honda Civic Type R

Compact Family Car of the Year 2019 – Škoda Scala

Performance Car of the Year 2019 – Porsche 911

Family Car of the Year 2019 – Opel Insignia Grand Sport

Luxury Car of the Year 2019 – Mercedes-Benz S-klase

Compact Executive Car of the Year 2019 – BMW Serie 3

Affordable Electric Car of the Year 2019 – Kia e-Niro

Executive Car of the Year 2019 – BMW Serie 5

Premium Electric Car of the Year 2019 – Tesla Model 3

Estate Car of the Year 2019 – Škoda Octavia Combi

Affordable Hybrid of the Year 2019 – Toyota Corolla

Small SUV of the Year 2019 – Citroën C3 Aircross

Premium Hybrid of the Year 2019 – Mercedes-Benz E 300de

Mid-size SUV of the Year 2019 – Škoda Karoq

Pick-up of the Year 2019 – Ford Ranger

Large SUV of the Year 2019 – SEAT Tarraco

Van of the Year 2019 – Opel Combo Cargo

Следете не и на:

24AUTO NETWORK