Овој автомобил е продаден за 277.0000 долари – вреди ли толку?

ОБЈАВЕНО НА:

Bring A Trailera, компанија за продажба на класични и ретро автомобили спроведе продажба на Acura NSX во специјалната Zanardi едиција.

Овој автомобил кој датира од 1999 година е продаден за точно 277.017 американски долари што е за нешто повеќе од тројно од продажната вредност пред 21 година кога се продавал за 84.745 долари.

Иако вредноста по која е продаден се најде на мета на оспорување, сепак треба да се знае фактот дека е само еден од вкупно 51 примерок произведени воопшто. Станува збор за специјална едиција која Honda ја направи исклучиво за американскиот пазар, а кој јапонскиот производител го подари на AMA Superbike шампионот Мигуел Дуамел.

Acura NSX Zanardi Edition

Со овој автомобил Дуамел има поминато нешто помалку од 12 илјади милји што е околу 19.300 км. Оттука, овој автомобил се наоѓа во одлична состојба, како ентериерно и екстериерно така и во поглед на моторот.

Acura NSX Zanardi Edition

Во однос на мотористиката, овој примерок распоалга со 3,2 литарски VTEC V6 мотор со 290 КС и 303 Nm обртни моменти.

 

ГЛАСАЊЕТО Е ЗАВРШЕНО

АКО СЕГА БИ КУПИЛЕ АВТОМОБИЛ, ТОЈ БИ БИЛ СО?

бензински мотор
35.21% | 425 од 1207 ГЛАСА
дизелски мотор
32.56% | 393 од 1207 ГЛАСА
хибрид
17.90% | 216 од 1207 ГЛАСА
електричен
11.02% | 133 од 1207 ГЛАСА
плаг-ин
3.31% | 40 од 1207 ГЛАСА

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK