Легендарниот Citroen 2 CV Charleston слави 40 години

ОБЈАВЕНО НА:

Пред четириесет години, во 1980 година Citroen ја лансираше специјална серија од 8.000 единици наречена Charleston („Чарлстон“), по цена од 24.800 франци. Како што е наведено во тогашното соопштение за медиумите за да се задоволи чистата поврзаност со 2CV, фаровите се кружни, со црвено куќиште“. Со својот шик и откачен стил, 2 CV 6 Charleston го отелотворува највисокиот степен на завршна обработка и моќност некогаш видена на 2 CV.

По Spot во 1976 година, 2 CV 6 Чарлстон возеше нов бран ограничени изданија. Иако неговиот изглед беше позајмен од Club, моделот 2 CV 6 Charleston се издвојуваше со својот посебен тапацир и кружните фарови, како оние на 2 CV Spécial.

Следната година, во јули 1981 година, ограничената серија беше толку успешна што стана неограничена: сега масовно се произведува во фабриката во Левалоа, моделот е додаден во каталогот на Citroen. Оваа верзија се разликуваше од ограниченото издание со своите хромирани фарови и сивиот тапацир во дијамантски модел.

Првично се продаваше во црно-црна боја, подоцна се појави со жолто-црна варијанта Helios во јули 1982 година, која потоа беше заменета во јули 1983 година со верзија во две сиви нијанси, Night Grey и Cormorant Grey.

Производството продолжи во 1988 година во фабриката Мангуалде во Португалија. Моделите произведени на оваа лента може да се препознаат според нивните прозорци, кои го носат името на шпанскиот „Covina”.

Citroen 2 CV Charleston слави 40 години

Со својот шик и откачен стил, 2 CV 6 Charleston го отелотворува највисокиот степен на завршна обработка и моќност некогаш видена на 2 CV. Историското 2 CV може да се пофали со 10 специјални изданија лансирани во Франција и одредени европски земји.  

На 27 јули 1990 година, во 16:30 часот, последниот 2 CV што ја напушти производната линија во Мангуалде беше Night Grey и Cormorant Grey 2 CV 6 Charleston. Ова беше возило со број на производство 5.114.969 и последното произведено 2 CV.

И 2 CV останува икона на автомобилската историја и миленик на бројните колекционери ширум светот. Charleston придонесе за овој успех во последните 10 години од производството.

Денес, за верзија што може да се вози во добра состојба, 2 CV Charleston Чини 14.500 евра во оригиналното ограничено издание и 10.500 евра за „нормалната“ верзијат.

Историското 2 CV може да се пофали со 10 специјални изданија лансирани во Франција и одредени европски земји:

Франција:
1976: 2 CV Spot
1980: 2 CV Charleston
1981: 2 CV 007 James Bond
1983 and 1984: 2 CV France 3
1985 and 1986: 2 CV Dolly
1986: 2 CV Cocorico

Шпанија:
1982: 2 CV Marcatelo

Германија и Швајцарија:
1985: 2 CV Ente Grün

Англија:
1987: 2 CV Bamboo

Белгија:
1988: 2 CV Perrie

Следете не и на:

24AUTO NETWORK