Какви автомобили вози Елон Маск?

ОБЈАВЕНО НА:

Основачот на компанијата Tesla, Елон Маск често го користи Твитер за да соопшто нешто. Токму преку оваа мрежа објави кои автомобили му се секојдневие и кои најмногу ги вози. Не веруваме дека изборот некому би му бил чуден или пак би се изненадил – на листата од три автомобили сите се Tesla.

„Во голема мера го возам Model S Performance, опремен со најновата верзија на FSD компјутерот, Управувачот и адаптивната суспензија на овој автомобил се прекрасни. Потоа честопати се наоѓам зад воланот на Model 3 и конечно, кога сум со децата го возам X.” напиша основачот на Tesla.

Модел S Peformance
Од автомобилите што го возиле Илон Маск овој најмногу го сака. Забрзува од 0 до 100 км/ч. за 2,4 секунди и максимална брзина е 262 км/ч. Автомобилот има најнова автономна контрола, со модернизиран електричен мотор и новата адаптивна суспензија Raven.

Модел 3
Автомобилот што го вози Илон Маск е побавен и по општи карактеристики, но поудобен за урбаното возење. Овој автомобил забрзува до 100 км / ч за 3,2 секунди, но постојат два независни електрични мотори кои ги движат предните и задните оски. Во случај на грешка во еден електричен мотор, возилото може да се движи непречено со само вториот мотор.

Модел X
Според Tesla ова е најбезбедниот кросовер во светот. Моделот е седум седишта, а Маск има пет деца (близнаци и тројка). Автомобилот на Маск има панорамски покрив и вратите се отвараат нагоре. Возилото забрзува до 100 км/ч за пет секунди.

Според податоците објавени на сајтот на производителот, модел S Performance чини 90.115 долари, модел 3P – 46.315 американски долари и модел X – 95.315 американски долари. Маск вели дека ги купува своите автомобили и не користи никакви попусти.

Следете не и на:

24AUTO NETWORK