Интересен тест: Ford Focus, Honda Civic и Peugeot 206 – кое возило ќе издржи најмногу без масло во моторот

ОБЈАВЕНО НА:

Колку што е важно во автомобилот да имате секогаш доволно гориво, така важно е да имате и минимално ниво на масло. Промените во маслото се важен дел од редовното одржување, но дали некогаш сте се запрашале колку долго вашиот автомобил може да помине без масло?

Не не би ви предложиле да го пробате ова дома, тоа е токму она што ова видео се обидува да одговори. Прашањето поставено од колегите од CarWow, и во видео клипот има три постари модели – Ford Focus, Honda Civic и Peugeot 206 – едни против други во буквална „смртна пресметка“.

Како дел од тестот, од автомобилите било исцедено целото нивно масло и течност за ладење. Потоа беа стартувани додека еден камен го држеше педалот за гаста одржувајќи ги да вртежите на високо ниво.

Кај овој тест за тортура не помина многу време пред да ја има својата прва жртва. Focus беше првиот кој се предаде бидејќи неговиот мотор „издиша“ по само 20 секунди.

Peugeot не заостануваше додека чадот се гледаше како доаѓа од моторот набргу откако Focus го испушти. Сепак, моторот на Peugeot 206 успеа да го направи toa 47 секунди пред да се случи неизбежното.

Прашање беше колку долго ќе преживее Civic? Моделот продолжуваше да трае силно повеќе од една минута, но проблемите наскоро се појавија. Како што можете да видите, моторот започнал да дими а потоа паднал на околу 4.000 вртежи во минута.

И покрај ова, автомобилот сè уште се движеше и успеа да направи неколку круга околу екипажот на камерата. Ситуацијата на моторот продолжи да се влошува, но не беше подготвена да се откаже до 6 минути и 22 секунди по почетокот на тестот.

Додека претпоставувате дека видеото ќе заврши таму, не е така. Како шега, тие ставија Ментос и Кока Кола во моторот. И покрај ова, моторот се рестартираше и возеше пред конечно да се предаде.

Следете не и на:

24AUTO NETWORK