И како после ова да му се верува на автопилотот на Tesla? (ВИДЕО)

ОБЈАВЕНО НА:

Последното истражување спроведено во САД покажува дека мнозинството Американци се песимисти кога е во поглед автономното управување на возилата. И тоа со право!

Низата практични примери кои не одат во прилог на оваа технологија се надополнува со уште еден од Тајван.

Сопственик на модел 3 на Tesla активирал автопилот додека патувал по автопат, но слабите возачки вештини на автопилотот за кратко излегле на површина. На автопатот имало превртен камион, а автопилотот како воопшто да не го регистрирал и движејќи напред директно удрил во него.

На снимката која се појави веднаш на интернет се гледа како автомобилот на Tesla при брзина од 110 км/ч започнува да кочи, но безуспешно.

Ова е само уште еден пример за тоа колку автопилотот на Tesla е закана за општата безбедност и сигурност.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK